Materiał Partnera

Zastosowanie grzejników w przemyśle

Zastosowanie grzejników w przemyśle

Zapewnienie właściwej temperatury w obiektach przemysłowych bywa utrudnione przez dużą kubaturę i licznie rozmieszczone w takich budynkach wyjścia i wjazdy. Tradycyjnie stosowane metody ogrzewania nie zawsze sprawdzają się w tego rodzaju warunkach, a straty energii bywają duże. Problemem są też specyficzne wymogi wynikające z używanych przy produkcji technologii i substancji. Istnieją jednak grupy urządzeń, które radzą sobie z takimi wyzwaniami.

Ogrzewanie przemysłowe to nie tylko problem utrzymania odpowiedniej temperatury w halach produkcyjnych i magazynach, ale również kwestie związane z zapewnieniem właściwych parametrów cieplnych różnych instalacji przemysłowych, maszyn i urządzeń. Grzejniki przemysłowe muszą nie tylko odznaczać się dużą wydajnością, ale także być odporne na różne warunki zewnętrzne. W halach produkcyjnych często mamy do czynienia z dużym zapyleniem, obecnością substancji żrących, różnego rodzaju par i gazów. Niejednokrotnie w obiektach przemysłowych ze względu na używane surowce czy procesy technologiczne występuje zagrożenie wybuchem lub pożarem.

Rodzaje grzejników przemysłowych 

Rozwiązania stosowane do wytwarzania i rozprowadzania ciepła w obiektach przemysłowych zwykle są oparte o wykorzystywanie prądu elektrycznego, wody, pary, powietrza lub promieniowania podczerwonego. Stosunkowo rzadko stosuje się jednak instalacje wodne. Wynika to z niewielkiej efektywności urządzeń tego typu i dużych strat energii przy przesyle. Używanie pary wodnej bywa korzystniejsze, jednak wymaga rozbudowanych instalacji i może być bardzo kłopotliwe w przypadku awarii.

Najlepszym rozwiązaniem używanym w zastosowaniach przemysłowych jest korzystanie z energii elektrycznej. Za jej pomocą można zasilać urządzenia grzewcze o różnej konstrukcji. Prąd może być wykorzystywany do ogrzewania powietrza używanego w systemach dmuchaw i nagrzewnic, a także do wytwarzania fal podczerwonych. Znakomicie sprawdza się również w tradycyjnych grzejnikach służących do ogrzewania powietrza, także w technice konwektorowej.

Ogrzewanie hal przemysłowych

Do ogrzewania hal przemysłowych z powodzeniem mogą być wykorzystywane elektryczne grzejniki użebrowane. Są one skonstruowane w taki sposób, że element grzejny przekazuje ciepło do specjalne wyprofilowanych żeber o dużej powierzchni, które przekazują ciepło opływającemu je powietrzu. Wielką zaletą grzejników tego rodzaju jest to, że są dostępne również w wykonaniach specjalnych – np. ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Dzięki temu mogą być eksploatowane w bardzo trudnych warunkach, m.in. przy dużej wilgotności np. w oczyszczalniach ścieków, sortowniach odpadów czy środowisku, w którym znajdują się agresywne chemicznie substancje. Grzejniki tego typu produkowane są w wyższych klasach szczelności, odpornych na wodę, tj. IP66. Grzejniki w tych i innych specjalistycznych wykonaniach, dostarcza m.in. firma TOM-EL.

W ofercie można znaleźć także grzejniki w wykonaniu przeciwwybuchowym Ex, przeznaczone do pracy w atmosferach wybuchowych. Do dostarczania ciepła w obiektach przemysłowych mogą być używane również promienniki, są one zwykle montowane na pewnej wysokości, ogrzewają pomieszczenie i przedmioty w tym pomieszczeniu. Dzięki temu straty energii są bardzo niewielkie.

Pisząc o grzejnikach, należy wspomnieć również o grzejnikach przystosowanych do montażu wszędzie tam, gdzie wymagana jest czystość i sterylność. Grzejniki olejowe płytowe mają wysoki stopień IP  i dodatkowo gładką powierzchnię, zapewniającą brak osadzania się kurzu i umożliwiającą szybkie i skuteczne czyszczenie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz