Artykuł sponsorowany

Zastosowanie gazów technicznych w różnych dziedzinach przemysłu

Zastosowanie gazów technicznych w różnych dziedzinach przemysłu

Gazy techniczne to substancje niezastąpione w wielu dziedzinach przemysłu, w tym w branży medycznej, metalurgicznej i elektronicznej. Bez nich wiele procesów nie mogłoby zachodzić lub ich czas trwania znacznie by się wydłużył – pośrednio więc gazy techniczne są bardzo ważne dla każdego człowieka. Sprawdź, co zalicza się do gazów technicznych i w jakich dziedzinach wykorzystuje się te substancje.

Czym są gazy techniczne?

Niektóre gazy, a także ich mieszaniny w stanie skroplonym lub sprężonym, wykorzystuje się w celach przemysłowych. Stosuje się je w celu podniesienia jakości oraz szybkości wielu procesów. Najpopularniejszymi gazami technicznymi są:

  • tlen,
  • azot,
  • acetylen,
  • dwutlenek oraz tlenek węgla,
  • hel,
  • wodór,
  • a także argon.

Ponadto często wykorzystuje się także mieszaniny gazów np. propan-butan.

Gazy techniczne stosowane są w wielu branżach – przetwórstwie i wytwarzaniu metali, spawalnictwie, a także w branży medycznej, czy elektronicznej. Znajdziesz je więc w wielu miejscach - zarówno w szpitalach, laboratoriach medycznych, firmach farmaceutycznych, jak i w lokalach gastronomicznych.

Istotną częścią gazów technicznych są gazy szlachetne oraz gazy o wysokim poziomie czystości. Są to substancje do zadań specjalnych, które wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle analitycznym i farmaceutycznym, a także w branży elektronicznej, chemicznej i biotechnologii.

Gdzie wykorzystuje się gazy techniczne?

Gazy techniczne znalazły szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Stosuje się je do obróbki metali i tworzywa sztucznego, produkcji gumy, produkcji wyrobów ze szkła lub ceramiki. Szeroko wykorzystuje się ich właściwości dla celów medycznych – dzięki gazom technicznym możliwe są zabiegi takie jak:

  • krioterapia,
  • terapia czystym tlenem,
  • laparoskopia.

Z gazów technicznych często korzystają także anestezjolodzy. Poza zabiegami na potrzeby medycyny gazy techniczne wykorzystuje się także w laboratoriach analitycznych. Analitycy medyczni wykorzystują ciekły azot do magazynowania próbek biologicznych. Gaz ten doskonale sprawdza się także w gastronomii i przemyśle spożywczym, ponieważ nadaje się do mrożenia żywności.

Dwutlenek węgla to z kolei gaz techniczny, który wykorzystuje się głównie w branży gastronomicznej. Służy do produkcji efektownego suchego logu, a także pakowania oraz przechowywania żywności.

Z gazów technicznych korzystają więc firmy z wielu branży. Ich dostarczaniem zajmują się specjaliści tacy jak Imtechgaz. Warto wspomnieć, że gazy techniczne pełnią istotną funkcję także w laboratoriach chemicznych, transporcie i przemyśle budowlanym. Bez gazów technicznych niemożliwy byłby również rozwój energetyki.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz