Artykuł sponsorowany

Zastosowanie gazów technicznych w branży spożywczej

Zastosowanie gazów technicznych w branży spożywczej

Co sprawia, że zwyczajne wino staje się musujące, a żywność pakowana próżniowo wolniej się psuje? Oczywiście dwutlenek węgla i mieszanki gazów technicznych, które obecnie stosowane są w wielu gałęziach przemysłu, a nowoczesne technologie wykorzystują ich właściwości z korzyścią dla konsumenta – bo chyba mało kto potrafi wyobrazić sobie szampana bez musujących bąbelków, a to właśnie one odpowiadają za wyjątkowe wrażenia podczas wznoszenia noworocznego toastu.

Wpływ gazów spożywczych na proces konserwacji żywności

W branży spożywczej gazy techniczne znajdują zastosowanie w produkcji napojów gazowanych i alkoholowych, ponieważ dwutlenek węgla jest bezbarwny oraz nie ma walorów smakowych i zapachowych. Nie wpływa również na stan naszego zdrowia oraz pozwala uzyskać efekt musującego napoju bez negatywnego oddziaływania na produkt. Produkcja napojów to jednak nie jedyne miejsce, w którym zetkniemy się z gazami spożywczymi.

Są one szeroko wykorzystywane również w procesach konserwacji, pakowania i przechowywania produktów żywnościowych. Zastosowanie specjalistycznych gazów spożywczych pozwala ograniczyć możliwość rozwoju groźnych mikroorganizmów oraz spowolnić proces psucia się żywności. Azot zapobiega utlenianiu się różnych cennych związków, a dwutlenek węgla zatrzymuje rozwój pleśni i grzybów oraz szkodliwych kultur bakterii. Dzięki wykorzystaniu mieszanek różnych gazów takie produkty, jak nabiał, mięso, ryby oraz przetwory pochodne i wyroby garmażeryjne mogą być pakowane w atmosferze ochronnej.

Jak pakowanie próżniowe wpływa na trwałość produktu?

Ten proces nazywamy pakowaniem w systemie MAP (modified atmosphere packaging), czyli pakowaniem próżniowym.  MAP sprawia, że smak, wygląd oraz strukturę produktu możemy przez długi czas utrzymać w nienagannym stanie bez użycia konserwantów, ponieważ z opakowania wypompowywane jest powietrze, które następnie zastępuje się odpowiednim gazem spożywczym. Czyli takim, który jest bezpieczny dla zdrowia konsumenta. W tym procesie wykorzystuje się często azot (N2), dwutlenek węgla (CO2), tlen (O2), argon (Ar) oraz podtlenek azotu (N2O). Ze względu na ich różne właściwości producenci gazów technicznych bardzo często oferują gotowe mieszaniny gazów o uniwersalnych zastosowaniach oraz mieszanki przygotowane specjalnie dla określonych grup produktów takich, jak owoce, warzywa, nabiał i mięso. W miejscowości Czerwionka-Leszczyny w powiecie rybnickim dystrybucją gazów technicznych zajmuje się Artur Gąsiorowski - właściciel firmy Jula Gas.
Opracowanie:
Czerwionka-Leszczyny, Leśna 5
tel. 797 119 297
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz