Artykuł sponsorowany

Zastosowanie gąsienicowego układu bieżnego

Zastosowanie gąsienicowego układu bieżnego

Gąsienicowy układ bieżny to mechanizm, który umożliwia poruszanie się pojazdu za pomocą gąsienic. Zwiększają one powierzchnię, na jakiej pojazd ma styczność z podłożem, po którym się porusza. Dzięki temu lepiej rozkłada się nacisk i poprawia przejezdność terenu. Układ ten znany nam jest z czołgów, ale ma o wiele szersze zastosowanie. Z poniższego artykułu, dowiecie się, jakie.

Budowa układu gąsienicowego

Gąsienicowy układ bieżny składa się z kół nośnych otoczonych zamkniętą taśmą gąsienicową. W większości konstrukcji pojawia się też koło kierunkowe oraz napędzające, chociaż to ostatnie może być kołem nośnym. Stosowane mogą być ponadto rolki podtrzymujące oraz koło lub rolki napinające. Koła nośne są resorowane, co zapewnia elastyczność zawieszenia, które łączy cały układ.

W przypadku maszyn budowlanych wykorzystujących gąsienicowy układ bieżny zastosowanie znajdują nakładki na gąsienice. Dzięki nim pojazd może poruszać się po każdej powierzchni bez ryzyka jej uszkodzenia. Firma Motrol od prawie trzydziestu lat zajmuje się produkcją nakładek na gąsienice. Wykonuje je ze stali pokrytej specjalnie przygotowaną mieszanką z tworzywa, dzięki czemu są wytrzymałe i sprawdzają się w każdych warunkach.

Pojazd wyposażony w gąsienicowy układ bieżny porusza się poprzez obracanie koła napędzającego, które zazębia się z taśmą gąsienicy i tym samym wprawia ją w ruch. Górna część przesuwa się zgodnie z kierunkiem jazdy, dolna natomiast tworzy stabilne podłoże dla kół nośnych – powstaje w ten sposób swoisty tor, po którym przemieszcza się pojazd.

Zalety i zastosowanie układu gąsienicowego

Podstawową zaletą gąsienicowego układu bieżnego jest zwiększenie mobilności pojazdu w trudnych warunkach terenowych. Mniejszy nacisk na podłoże dzięki gąsienicom prowadzi do tego, że pojazd nie grzęźnie i nie ślizga się po nierównym i niestabilnym gruncie.

Pojazd gąsienicowy o wiele łatwiej tez pokonuje przeszkody w terenie. Układ taki jest ponadto mniej wrażliwy na ostrzał od układu kołowego – ta cecha ma znaczenie w warunkach bojowych, gdzie gąsienice są wykorzystywane w czołgach i transporterach opancerzonych.

Nie musimy jednak szukać daleko, aby znaleźć przykłady zastosowania gąsienic. Spotkać je możemy na placach budowy, szczególnie tam, gdzie budowane są drogi lub inne potężne konstrukcje, które w znaczący sposób modyfikują teren. Gąsienice wykorzystywane są do budowy maszyn takich jak koparki, spycharki czy inne pojazdy przeznaczone do jazdy po nieutwardzonym gruncie.

Nie jest to jednak mechanizm pozbawiony wad. Cechuje się niską trwałością, a ponadto niszczy powierzchnie utwardzone, po których się porusza. Obu tym problemom zaradzić mogą jednak odpowiedniej jakości nakładki na gąsienice. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku budowy dróg, gdzie występują również powierzchnie asfaltowe.

Opracowanie:
Godzikowice 106 B
tel. 71 313 40 75
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz