Artykuł sponsorowany

Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej

Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej

Zabiegi falami radiowymi, czyli promieniowaniem elektromagnetycznym o częstotliwości od 3 Hz do 3 THz, stały się w ostatnich latach bardzo popularną metodą w medycynie estetycznej. Pod ich wpływem dochodzi do ogrzania tkanek, co stymuluje procesy fizjologiczne i przebudowę uszkodzonych tkanek. Fale radiowe stosowane są m.in. w terapii cellulitu, zaburzeń mikrokrążenia oraz układu limfatycznego i tkanki podskórnej. Szerzej stosowanie tego typu zabiegów przedstawiamy w naszym artykule.

Na czym polega zabieg z zastosowaniem fal radiowych?

W ciele człowieka można wyróżnić trzy rodzaje włókien: kolagenowe, sprężyste oraz retikulinowe. W miarę starzenia się skóry dochodzi w niej do zmian fizykochemicznych – włókna skracają się i rozplątują, doprowadzając do zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu skóry. W wyniku degeneracji kolagenu oraz zmniejszenia syntezy człowiek traci średnio 1% kolagenu na rok. Na szczęście odpowiednie zabiegi mają na celu efekt terapeutyczny, który uzyskuje się m.in. poprzez ogrzanie i obkurczenie włókien kolagenowych oraz stymulację procesów fizjologicznych i fibroblastów – do tworzenia nowego kolagenu.

Ogrzanie tkanek w trakcie zabiegu powoduje natychmiastowe rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększenie metabolizmu tkankowego. Gdy zostanie przekroczona pewna temperatura, włókna kolagenowe ulegną ściągnięciu oraz zagęszczeniu. Ich obkurczenie spowoduje zwiększenie napięcia skóry i redukcję drobnych zmarszczek. Ciepło wewnętrzne, które wytwarza się w skórze, pobudza fibroblasty do syntezy nowego kolagenu, co powoduje, że efekt przebudowy tkanki jest obserwowany nawet kilka miesięcy po zakończeniu terapii.

Gdzie należy stosować zabiegi falami radiowymi?

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych stosuje się najczęściej w celu zahamowania naturalnych procesów starzenia się skóry. Mogą być stosowane w okolicy delikatnej skóry szyi i dekoltu, a także oczu (są bardzo dobrą alternatywą dla osób, które chciałyby poprawić sprężystość skóry, ale nie są zdecydowane na zabieg chirurgiczny). Zabiegi na ciało są zalecane w okolicach takich jak: wewnętrzna powierzchnia ud, ramiona oraz brzuch, czyli tam, gdzie skóra ulega szybkiemu zwiotczeniu. Pozytywnie wpływają również na tkankę łączną – likwidują obrzęki i rozluźniają złogi tłuszczowe charakterystyczne dla cellulitu – a także na redukcję komórek tłuszczowych poprzez pobudzenie lokalnego mikrokrążenia i wpływ na przepuszczalność błon komórkowych.

Przed przystąpieniem do zabiegu z użyciem fal radiowych należy pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach, do których zalicza się m.in. ciążę, ostre stany zapalne żył i naczyń limfatycznych oraz tkanek i narządów, choroby nowotworowe w okresie 5 lat od wyleczenia, rozrusznik serca, metalowe implanty w tkankach objętych zabiegiem, egzemę lub zapalanie skóry, a także wiek dziecięcy – wymienia specjalistka z Kliniki Urody Maestria w Szczecinie.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz