Materiał Partnera

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej

Toksyna botulinowa, zwana skrótowo botoksem, ma wiele zastosowań medycznych, najpowszechniej kojarzona jest jednak z medycyną estetyczną. Ale nie wszyscy wiedzą, że w ramach tej dziedziny botoksu używa się nie tylko do korygowania zmarszczek. Jakie jeszcze istnieją sposoby jego wykorzystania? Jakie dokładnie działanie ma toksyna botulinowa i na czym polega zabieg z jej udziałem?

Istnieje kilka rodzajów toksyny botulinowej, czyli substancji wytwarzanej przez beztlenową bakterię Clostridium Botulinum. Oznacza się je literami od A do G, natomiast w medycynie stosuje się tylko rodzaj A. W dużych ilościach może być szkodliwa, stąd też wyraz „toksyna” w nazwie. W małych ilościach botoks ma jednak dobroczynne działanie, wykorzystane w leczeniu wielu schorzeń związanych z nadpobudliwością mięśniową. Substancja ta bowiem jest zdolna zahamować przesyłanie impulsów w połączeniach nerwowo-mięśniowych.

Działanie

Właściwości przeciwzmarszczkowe botoksu odkryto przypadkiem, podczas prób leczenia toksyną botulinową zeza. Podanie jej za pośrednictwem cienkiej igły w odpowiednie miejsce pod skórą okazało się ograniczać aktywność mięśni odpowiedzialnych za powstawanie z czasem zmarszczek mimicznych. – Jest to działanie w pełni odwracalne, ponieważ po upływie kilku-kilkunastu tygodni tworzą się nowe połączenia nerwowo-mięśniowe, dzięki czemu mięśnie odzyskują sprawnośćmówi specjalista z centrum szkoleniowego dla lekarzy medycyny estetycznej Elsaftawy Training Center we Wrocławiu. To dlatego w celu podtrzymania efektów zabiegi z wykorzystaniem botoksu należy powtarzać co jakiś czas.

Zmarszczki…

Stosuje się je najczęściej w przypadku zmarszczek twarzy, przede wszystkim zaś tych występujących na czole, poprzecznych i podłużnych (tzw. lwia bruzda), ale też zmarszczek wokół oczu (m.in. „kurze łapki”) i ust (tzw. zmarszczki palacza albo linie biegnące bokami od nosa do podbródka). Podanie botoksu w okolicę tych ostatnich może dać również efekt pełniejszych warg. Jeśli zachowana została jeszcze pewna elastyczność skóry szyi, można dzięki toksynie botulinowej poprawić wygląd również i tej części ciała.

…i nie tylko

Oprócz wygładzania zmarszczek oraz profilaktyki ich powstawania botoks w medycynie estetycznej służy także do korekty tzw. uśmiechu dziąsłowego, modelowania twarzy (dzięki zmniejszeniu masy mięśni żwacza) czy unoszenia opadających brwi albo kącików ust. Na szczególną uwagę zasługuje jednak możliwość ograniczenia dzięki zastrzykom z toksyny botulinowej nadmiernej potliwości w wybranych rejonach, takich jak owłosiona skóra głowy, czoło, dłonie, pachy i stopy. Pierwsze efekty w tym zakresie obserwuje się już po tygodniu od zabiegu, a utrzymują się one od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.

Zabieg

Jeśli chodzi o korekcję zmarszczek, okres ten jest krótszy i w zależności od wybranej części twarzy, a także cech osobniczych pacjenta wynosi od dwóch do ośmiu miesięcy. Sam zabieg polega na wstrzyknięciu bardzo cienką igłą odpowiedniej ilości preparatu z toksyną botulinową w określoną liczbę punktów pod skórą. Całość trwa mniej więcej pół godziny i dla osób szczególnie wrażliwych może być to nieprzyjemne, istnieje jednak możliwość zastosowania znieczulenia miejscowego przy użyciu kremu emla, co wykorzystuje się przede wszystkim w terapii nadpotliwości.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz