Materiał Partnera

Zastosowanie blachy trudnościeralnej Hardox

Zastosowanie blachy trudnościeralnej Hardox

Trudnościeralne blachy Hardox to materiały o wyjątkowej wytrzymałości i trwałości. Można z nich tworzyć konstrukcje lekkie i stabilne jednocześnie. Blachy trudnościeralne mają szereg zastosowań – od wykonywania pryzmatycznych ostrzy, przez produkcję kontenerów transportowych, które wykorzystywane są przy budowie dróg, aż po tworzenie elementów maszyn i sprzętów wykorzystywanych w kamieniołomach, czy nawet kopalń podziemnych. Wyjątkowa zaleta blach Hardox to odporność na ścieranie w wysokich temperaturach, przy których blachy z hartowanej stali tracą swoją twardość.

Dlaczego blachy trudnościeralne Hardox?

Zanim przejdziemy do kwestii zastosowania blachy trudnościeralnej Hardox, warto omówić jej właściwości. Zastosowanie blachy Hardox pozwala na maksymalne obniżenie zużycia elementów, które są z nich produkowane, ponieważ poza tym, że są odporne na ścieranie, są też odporne na duże obciążenia mechaniczne. Stal wykorzystywana do produkcji trudnościeralnych blach Hardox jest oczyszczana i hartowana w unikalny sposób. Surowce charakteryzuje więc wysoka jakość, a proces produkcji jest starannie kontrolowany. Grubość blach Hardox to szeroki przedział – od 1,4 do 51 mm. Ciekawostką jest, że blachy trudnościeralne Hardox mogą być poddawane maszynowej obróbce takimi samymi sprzętami co zwykła stal. Mogą być cięte i spawane. Jak mówi nam przedstawiciel firmy Hurtostal2 ze Szczecina, producent blach Hardox bardzo precyzyjnie opisuje w swoich materiałach, jakie czynniki wpływają na jakość spawania, jaką metodę spawania wybrać oraz jakie są zalecane minimalne temperatury podgrzewania wstępnego przed spawaniem dla blach o różnych grubościach.

Dlaczego blacha trudnościeralna Hardox ma tak szerokie i unikatowe zastosowanie?

Blachy trudnościeralne Hardox mogą być wykorzystywane do produkowania elementów nietypowych. Z omawianych blach produkuje się na przykład:

  • płyty prasujące do śmieciarek – dzięki zastosowaniu blach Hardox ciężarówki mogą być lżejsze,
  • okładziny boczne różnego rodzaju instalacji transportujących, przesypów, sortowni,
  • trwałe chwytaki, obudowy młotów hydraulicznych, czerpaki koparek, noże do granulowania, ostrza, młotki do młynów młotowych,
  • pokrycia taśm produkcyjnych,
  • kontenery o różnym przeznaczeniu.

Co wpływa na wyjątkową trwałość blach Hardox i dlaczego właściwie są trudnościeralne? - Ze względu na charakterystykę blach, materiał ścierny może swobodnie ślizgać się po powierzchni elementu i toczyć się po niej. Pozwala to wydłużyć okres eksploatacyjny urządzeń, maszyn, taśm produkcyjnych itd. W związku z tym, że blachy Hardox są twarde, również w przypadku ścierania udarowego (gdy materiał ścierny uderza o powierzchnię blachy), okres eksploatacji można wydłużyć. Blachy trudnościeralne Hardox są więc bez wątpienia materiałami wyjątkowymi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz