Artykuł sponsorowany

Zastosowanie blach trapezowych w budownictwie

Zastosowanie blach trapezowych w budownictwie

Blachę i obiekty z niej wykonane wykorzystujemy w wielu dziedzinach naszego życia. Jednym z najpopularniejszych zastosowań tego materiału jest budownictwo. Blacha trapezowa może być wykorzystywana między innymi jako pokrycie elewacji lub dachu. Dostępna jest w kilku profilach, z których każdy ma inne przeznaczenie. Jak blacha trapezowa wypada na tle innych pokryć z blachy? Tego dowiecie się, czytając poniższy artykuł.

Pokrycia dachowe z blachy

Blacha często wykorzystywana jest jako pokrycie dachowe, gdzie wykorzystywanych jest kilka jej form. Wszystkie powszechnie stosowane znajdziemy w ofercie firmy Kolbis, zajmującej się sprzedażą oraz montażem pokryć dachowych. Podstawę stanowi tu blachodachówka o tradycyjnym wyglądzie przypominającym dachówkę ceramiczną. Jest ona jednak znacznie lżejsza i możliwa do wykonania w dowolnym kolorze. Dostępne są także blachodachówki o wysokim profilu oraz o lekkiej konstrukcji, a wszystkie te rozwiązania cechuje nowoczesność.

Alternatywę stanowią blachy panelowe, zwane też blachodachówkami modułowymi. Wykonane są one ze stali pokrytej powłoką cynkową i zabezpieczone dodatkowo powłoką lakierniczą. Innowacyjnym produktem wśród blach panelowych są dachówki ceramiczno-metalowe. Te wykonane są ze stali pokrytej powłoką aluminiowo-cynkową i posypką mineralną.

Eleganckim i nowoczesnym rozwiązaniem są natomiast pokrycia dachowe wykonane z blachy na rąbek. To uniwersalna i prosta forma nawiązuje do blach „na felc”, a przy tym jest też lekka i ekonomiczna.

Blacha trapezowa na dachach i ścianach

Przyjrzyjmy się jednak zastosowaniu blach trapezowej w budownictwie. Blacha trapezowa stanowi uniwersalną formą pokrycia dachowego lub materiału wykończenia budynku. Znajduje zastosowanie w budynkach mieszkalnych, gospodarczych oraz użytkowych.

Blacha trapezowa jest łatwa do rozpoznania ze względu na swój charakterystyczny kształt. Jest rodzajem blachy falistej o fali w kształcie trapezu. W jej produkcji wyróżnić możemy kilka wariantów. Jednym z nich jest T-7, czyli profil podbitkowy. Blacha ta cechuje się małą wagą i szeroką gamą kolorów, dzięki czemu wykorzystywana jest jako podsufitka, elementy elewacji, wypełnienie bram garażowych lub ogrodzeń. Do innej grupy zaliczamy blachy trapezowe T-14 oraz T-18, które są popularnymi profilami dachowymi. Prostota i wyrazisty kształt dają wysokie walory estetyczne, natomiast gęste przetoczenia sprawiają, że blacha jest sztywna. Znajdują one zastosowanie zarówno w kryciu nowych budynków, jak i renowacji starych.

Dla przemysłu przeznaczone są blachy trapezowe T-35 i T-160. Na dużych i prostych połaciach dachu najlepiej sprawdzą się blachy trapezowe o profilach wysokości od 35 mm. Mogą one wykorzystywane jako konstrukcyjne profile nośne lub pokrycie dachowe, które w tym przypadku cechować się będzie dużą wytrzymałością i odpornością na czynniki pogodowe.

Opracowanie:
Tarnów, Karpacka 1
tel. 512 353 637
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać

Polecane produkty