Materiał Partnera

Zastosowanie bezszczotkowych silników elektrycznych

Zastosowanie bezszczotkowych silników elektrycznych

Silnik bezszczotkowy jest napędem elektrycznym, w którym zastosowano zupełnie odmienny układ niż w przypadku silnika szczotkowego. Dzięki temu można uzyskać wyższą trwałość oraz niezawodność silnika. Najważniejszą zaletą jest rezygnacja ze szczotek, które były bardzo wadliwymi elementami wpływającymi na działanie całego napędu elektrycznego. Tego typu rozwiązania są także znacznie bardziej wydajne.

W jaki sposób działają bezszczotkowe silniki elektryczne?

Silnik bezszczotkowy jest przede wszystkim zdecydowanie lżejszy niż wykorzystywane wcześniej silniki szczotkowe. Mimo tego jego wydajność jest zdecydowanie większa, co można zaliczyć na plus. W silnikach tego typu zastosowane zostały trzy cewki, które zasilane są na zasadzie sekwencyjnej. Jak zauważa specjalista z firmy elektrycznenapedy.pl:

Wyeliminowanie szczotek z silników elektrycznych ma wiele zalet. Przede wszystkim są one zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Szczotki były najbardziej wadliwymi elementami dawnych konstrukcji – dodaje.

To jednak nie wszystkie plusy eliminacji starszych modeli silników elektrycznych. Jakie są jeszcze zalety tego rozwiązania?

  • Silniki bezszczotkowe pracują ciszej niż te, w których występowały szczotki.
  • Urządzenia nie wymagają stosowania przepływu powietrza.

Gdzie wykorzystywane są bezszczotkowe silniki elektryczne?

Coraz częściej bezszczotkowe silniki elektrycznie wykorzystywane są przemyśle komputerowym, gdzie liczy się wydajna, niezawodna praca. Mogą być one stosowane do napędzania elementów wyposażenia informatycznego. Ponadto tego typu napędy są stosowane również we wszystkich urządzeniach sterowanych zdalnie. Co więcej, są one wykorzystywane podczas montażu systemów napędzających elektryczne rowery czy hulajnogi, które współcześnie stają się coraz popularniejsze.

Jakie są zalety i wady bezszczotkowych silników?

Ogromną zaletą eliminacji szczotek jest podniesienie bezpieczeństwa. Wykorzystywane do tej pory silniki szczotkowe generowały iskry, które mogły doprowadzić do groźnych sytuacji – takich jak chociażby pożar. W przypadku bezszczotkowych silników elektrycznych nie ma takiego zagrożenia. Okazuje się jednak, że to rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Bardzo dużym minusem jest niestety cena bezszczotkowego silnika elektrycznego, co sprawia, że niestety nie każdy może zdecydować się na jego zakup czy montaż w rowerze. Biorąc jednak pod uwagę rozwój nowoczesnych technologii, prawdopodobnie za kilka lat będzie to standardowe rozwiązanie, przez co jego cena zdecydowanie spadnie – podobnie, jak w przypadku każdej innej technologii.

Czy warto zdecydować się na bezszczotkowe silniki elektryczne i ich montaż np. w rowerze? Jest to bardzo dobry wybór dla osób, które mogą pozwolić sobie na poniesienie dosyć wysokich jak na ten moment kosztów. Nie uwzględniając jednak ceny – jest to rozwiązanie idealne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz