Materiał Partnera

Zastosowania kostki brukowej. Przegląd rozwiązań

Zastosowania kostki brukowej. Przegląd rozwiązań

Kostka brukowa to produkt niezwykle trwały i odporny na czynniki atmosferyczne. Ponadto na rynku jest dostępna w przystępnej cenie. Dlatego właśnie tak często stosuje się ją na zewnątrz budynków. Wszyscy zapewne wiedzą, że można ją wykorzystać do układania chodników, ścieżek i tarasów. Ale jakie jeszcze funkcje ma kostka brukowa? Gdzie jeszcze znajduje zastosowanie?

Charakterystyka bruku

Czym tak właściwie jest bruk? Może się on składać z kostek kamiennych, betonowych lub ceramicznych. Występuje na zewnątrz budynków – jako materiał, z którego zbudowane są chodniki, schody lub elementy ogrodowe. Cechuje go wysoka trwałość, ale w przypadku uszkodzenia, jest on również łatwy do naprawy.

Kostka brukowa występuje w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach, co pomaga na tworzenie z niej wyjątkowych kompozycji. Najczęściej spotyka się ją pod postacią kwadratu, prostokąta, trapezu, kości, fali czy młotka. Charakteryzuje go przy tym stosunkowo niska cena. Kolejną właściwością kostki brukowej jest to, że beton wchłania wody opadowe, które następnie przedostają się do gruntu. To rozwiązanie jest zatem proekologiczne.

Gdzie stosuje się kostkę brukową?

Najczęściej kostkę brukową wykorzystuje się do układania chodników, podjazdów, parkingów, schodów i tarasów. Znajduje ona też zastosowanie w ogrodzie, na przykład
w przypadku ścieżek, grillów lub obwódek rabat. Przy odrobinie wyobraźni można wykorzystać ją również do innych rozwiązań. Sposób ułożenia kostki brukowej może pomóc w wyznaczeniu w ogrodzie poszczególnych stref. Czasem za ich pomocą oddziela się obszar przeznaczony dla kwiatów od trawnika lub ścieżek. Jeśli nie do końca masz pomysł, jak wykorzystać kostkę brukową, możesz zwrócić się o pomoc do fachowca.

Jak wybrać kostkę brukową?

Rodzaj wybranej kostki brukowej powinien być uwarunkowany między innymi jej przeznaczeniem. Jakiemu obciążeniu zostanie poddana? Ma być grubsza i bardziej wytrzymała, czy ten warunek nie musi być spełniony? Wymiary muszą pasować do terenu działki, na której ma być ułożona kostka. Jeśli wiesz już, jakie techniczne parametry ma posiadać produkt, możesz zastanowić się nad jej wyglądem – kształtem i kolorem.
W przypadku powierzchni, które będą narażone na zabrudzenia, lepiej wybierać kostki o ciemniejszych barwach. Ich kolory najczęściej do siebie pasują, dlatego na pewno da się stworzyć powierzchnię spełniającą oczekiwania klienta. –Ładnie poprowadzona i wykonana z kolorowych kostek brukowych ścieżka, wzorzysty plac parkingowy czy wielobarwny podjazd pod restaurację lub hotel to niewątpliwa ozdoba każdego terenu, umożliwiająca jednocześnie indywidualizację przestrzeni – jak twierdzi pracownik firmy Jawor. Nie ulega zatem wątpliwości, że estetyka kostki brukowej również ma znaczenie. 
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz