Materiał Partnera

Zastawa stołowa z porcelany. Czym się charakteryzuje?

Zastawa stołowa z porcelany. Czym się charakteryzuje?
Porcelanowa zastawa jest bardzo mile widziana w każdym domu. Właściwie dobrane porcelanowe komplety urzekają swym pięknem i elegancją, a jednocześnie są niezwykle praktyczne i nadzwyczaj wytrzymałe. Rynek polskiej porcelany cieszy się dobrą opinią, choć w sprzedaży napotkamy też wyroby dalekie od zadowalających – marne podróbki i drogie imitacje. Z tego względu warto wiedzieć, czym dokładnie cechuje się prawdziwa, wysokiej klasy porcelana. Na co zwracać uwagę przy wyborze tego typu zastawy stołowej?

Podstawowe cechy dobrej porcelany

Proces produkcji wyrobów z porcelany powinien przebiegać z dochowaniem najwyższych standardów – zarówno jeśli chodzi o metodę wytwórczą, dobór proporcji surowców, jak i temperaturę wypału. Jakość gotowych wyrobów można poznać przede wszystkim po ich barwie. Generalnie, im bielsza jest zastawa, tym lepszą jakość prezentuje. Wszelkie szarawe odcienie mogą świadczyć o tym, że wyrób został wykonany np. z porcelitu. Ważna jest też przejrzystość materiału. Oryginalna porcelana znakomicie przepuszcza światło. Momentami sprawia wrażenie wręcz przezroczystej – można to sprawdzić, trzymając dłoń z drugiej strony talerza; powinna być ona widoczna w swoim zarysie. Ostatnim kryterium, które pozwala ocenić jakość porcelany na pierwszy rzut oka, jest grubość materiału. Porcelanowa zastawa, inaczej niż np. fajans, jest bardzo cienka i smukła. Wbrew pozorom, mała grubość porcelany nie oznacza, że jest to materiał kruchy. Zastawa o odpowiednim składzie, poddana procesowi szkliwienia, jest bardzo wytrzymała i odporna na wszelkie zarysowania. Za taką porcelanę uchodzi porcelana twarda, dominująca wśród wyrobów dostępnych na rynku europejskim.

Co jeszcze przesądza o jakości porcelany?

W przypadku zastawy porcelanowej, możemy mieć do czynienia z wyrobami formowanymi mechanicznie lub też ręcznie. Porcelanowe naczynia precyzyjnie formowane przez ceramika wciąż okazują się bezkonkurencyjne i cieszą się bardzo dużą popularnością. To samo tyczy się zdobień na porcelanie. Poza klasycznymi białymi (bądź kremowymi) zestawami, możemy spotkać komplety pokryte stylowymi ornamentami. Porcelana ręcznie malowana z reguły jest znacznie ładniejsza. Porcelanowe filiżanki zdobione przez człowieka mogą stanowić wręcz małe dzieła sztuki, które dowodzą ogromnego talentu ich wytwórców. Duże znaczenie w przypadku zdobień ma też jakość wykorzystanych materiałów. Zdarza się, że porcelanowe wyroby są pokrywane złotem i platyną! Jakość porcelany przekłada się oczywiście na jej cenę – zazwyczaj nie niską. Rozważnie wybrana porcelanowa zastawa będzie jednak służyć przez wiele lat, uszlachetniając uroczyste przyjęcia, spotkania w gronie rodziny czy znajomych. Wybór doskonałej porcelany to wybór najlepszego standardu, na który zasługuje każdy dom. Szukasz zadowalającej jakościowo porcelanowej zastawy? Sprawdź oferty renomowanych dystrybutorów. Interesujące propozycje znajdziesz w sklepie internetowym porcelana24.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz