Artykuł sponsorowany

Zasiedzenie – jak ustalić własność nieruchomości?

Zasiedzenie – jak ustalić własność nieruchomości?

Zasiedzenie to pierwotny i nieodpłatny sposób nabycia prawa własności przez upływ czasu. Instytucja jest regulowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego, w myśl których posiadacz nieruchomości nie musi składać oświadczenia woli lub podejmować czynności w celu nabycia wskazanej nieruchomości. Sprawdźmy, jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z prawa zasiedzenia i jak to wygląda w praktyce.

Kto może zasiedzieć nieruchomość?

Zasiedzenie nieruchomości może zostać dokonane przez posiadacza samoistnego, czyli osobę, która dysponuje nieruchomością tak jak właściciel i posiada nieruchomość przez okres dłuższy niż 20 lat. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy posiadanie nieruchomości zostało uzyskane w złej wierze – wtedy termin wydłuża się do 30 lat. Aby zasiedzieć nieruchomość, należy zatem spełnić dwa warunki – zajmować ją przez określony i nieprzerywany okres.

Posiadacz samoistny musi nie tylko wykazywać realną wolę zatrzymania nieruchomości, ale także wypełniać wszystkie obowiązki właściciela m.in. rozporządzać nieruchomością czy wnosić niezbędne opłaty. Co istotne, nieruchomość może zostać zasiedzona wspólnie w przypadku większej liczby współposiadaczy. W takim przypadku udziały są nabywane w sposób proporcjonalny.

Zasiedzenie – których nieruchomości dotyczy?

Zasiedzenie obejmuje nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe. W przypadku nieruchomości budynkowej lub lokalowej wymagane jest dysponowanie księgą wieczystą, natomiast przy nieruchomości gruntowej możliwe jest jej nabycie nawet bez księgi. Zasiedzenie nie obejmuje natomiast gruntów publicznych (drogi, chodniki etc.).

Procedura zasiedzenia – jak wygląda?

Pomimo że zasiedzenie następuje z mocy prawa, konieczne jest złożenie wniosku do sądu o stwierdzenie zaistnienia instytucji zasiedzenia – najlepiej z pomocą radcy prawnego, np. z Kancelarii radcy prawnego Doroty i Sylwestra Kośli. We wniosku należy uwzględnić m.in. okoliczności zasiedzenia oraz dołączyć dokumentację (mapę sytuacyjną, wypis z rejestru gruntu, wypis z księgi wieczystej oraz zaświadczenie o opłacaniu podatku od nieruchomości).

Opodatkowanie nieruchomości nabytej przez zasiedzenie

Nabycie prawa własności do nieruchomości przez zasiedzenie podlega opodatkowaniu. W chwili uprawomocnienia się postanowienia sądu nabywca ma obowiązek złożenia zeznania podatkowego SD-3 w ciągu miesiąca od uprawomocnienia postanowienia. Wysokość podatku jest stała i wynosi 7% podstawy opodatkowania. Podatek jest obliczany w oparciu o realną wartość nieruchomości według stanu nieruchomości w dniu nabycia.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz