Materiał Partnera

Zasady transportu samochodów na lawecie

Zasady transportu samochodów na lawecie

Z transportem samochodów na lawecie mamy nie tylko do czynienia w przypadku sprowadzania aut z zagranicy. Laweta służy także do przewozu pojazdu powypadkowego lub odholowania naszego auta w wypadku awarii, kiedy samochód uległ uszkodzeniu i dalsza jazda nie jest możliwa. Dlatego tak ważne jest poznanie zasad transportu samochodów na lawecie, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

W przypadku transportu samochodów na lawecie najważniejsze jest przestrzeganie dwóch głównych zasad, dotyczących przede wszystkim uprawnień do kierowania pojazdem z lawetą oraz sposobem mocowania aut do lawety. Są one bardzo ważne ze względu na zachowanie bezpieczeństwa.

Prawo jazdy

Jeśli autolaweta posiada dopuszczalną masę całkowitą do 3,5 tony, wówczas do transportu samochodów wystarczy prawo jazdy kategorii B. Jeśli tę masę przekracza, potrzebne nam będzie prawo jazdy B+E. Pamiętajmy, że rzeczywista masa przyczepy z obciążeniem nie może być większa od masy pojazdy ciągnącego. Obostrzenia dotyczą także prędkości, z jaką możemy poruszać się po drogach autem z doczepioną lawetą. Jest to 70km/h dla dróg jednojezdniowych poza terenem zabudowanym oraz 80km/h dla dróg dwujezdniowych, dróg ekspresowych oraz autostrad. Jedną z bardziej renomowanych firm, zajmujących się zarówno transportem pojedynczych aut na lawecie, jak i całych flot pojazdów, jest przedsiębiorstwo transportowe BIK Transport.   

Sposób mocowania

Inne zasady transportu samochodów na lawecie dotyczą sposobu ich mocowania. Przede wszystkim należy równomiernie wyważyć ładunek. Pojazd powinien być wprowadzany na lawetę powoli, najlepiej w asyście dwóch lub trzech osób. Zarówno auto z przyczepioną lawetą jak i pojazd holowany powinny mieć włączone światła awaryjne, a kierowca pojazdu holującego powinien mieć na sobie odblaskową kamizelkę, po to, aby być jak najbardziej widocznym na drodze.

Aby auto trzymało się stabilnie na lawecie, stosuje się specjalne pasy mocujące, służące do przypięcia kół do platformy. Dla pewności najlepiej w ten sposób zablokować wszystkie koła, chociaż unieruchomienie trzech wystarczy, dla zachowania bezpieczeństwa. Istnieją dwa główne sposoby mocowania: dwupunktowe, kiedy pas lawetowy zostaje przymocowany do platformy w dwóch miejscach oraz trzypunktowe, gdy jest on przytwierdzony w trzech punktach.      

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz