Artykuł sponsorowany

Zasady sporządzania testamentu

Zasady sporządzania testamentu

O tym, że testament, czyli ostatnia wola zmarłego, jest istotną kwestią nie trzeba nikogo przekonywać. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy taki dokument będzie uznawany za ważny, a tym samym także wiążący. W jaki sposób sporządzić testament, aby przyniósł spadkobiercom korzyści zamiast problemów? Dowiedz się, o czym należy pamiętać, aby akt był skuteczny i spełnił swoją rolę. 

Czy testament można sporządzić samodzielnie, czy tylko przed notariuszem?

Na początku należy pamiętać, że stworzenie testamentu wymaga nie tylko kartki i pióra, jak to często przedstawiane jest w filmach, ale jest możliwe tylko przy posiadaniu niezbędnej do tego wiedzy. Faktem jest, że testament można sporządzić samodzielnie, praktycznie bez wychodzenia z domu i bez świadków.

Należy jednak pamiętać o tym, by dokument był ważny, musi być właściwie przygotowany. Dlatego też bez wiedzy, co konkretnie powinno się w nim znaleźć, można popełnić błędy, które w konsekwencji sprawią, że testament będzie nieskuteczny. Na szczęście osoby, które chcą mieć pewność, że dokument będzie wiążący w przyszłości, powinny udać się do notariusza – podkreśla specjalista z Kancelarii Notarialnej Maszorek i Wojniak ze Szczecina.  

Zaletą sporządzenia testamentu u notariusza jest to, że w praktyce bardzo trudno go podważyć, dlatego też jest lepszym rozwiązaniem niż samodzielne spisanie dokumentu.

O czym należy pamiętać sporządzając testament?

Bardzo ważne jest, aby testament był napisany własnoręcznie przez spadkodawcę, a jego treść czytelna. Istotnym jest również, aby spadkobiercy mieli inną „próbkę” pisma osoby spisującej go (np. kartka z życzeniami) tak, by nie było wątpliwości, że stworzyła go samodzielnie.  Ponadto, należy pamiętać, aby testament posiadał właściwe oznaczenie, które sprawi, że osoba czytająca go nie będzie miała wątpliwości, czym jest ten dokument. Najlepiej rozpocząć go od nagłówka takiego jak: „Testament”, „Ostatnia wola”, „Na wypadek śmierci” itp. W dokumencie powinna się także znaleźć data sporządzenia testamentu. I chociaż brak daty nie sprawia, że dokument jest nieważny, to może powodować nieścisłości, które będą prowadzić do sporów, gdy np. spadkodawca stworzył dwa testamenty, nawzajem się podważające.  Następnie należy wymienić przedmioty majątkowe, które mają przypaść konkretnym spadkobiercom. Na koniec powinien zawierać podpis spadkodawcy. Ważne, żeby pojawił się na samym dole dokumentu, gdyż za testament uznaje się tylko to, co jest ponad podpisem. Oczywiście do testamentu z czasem można coś dopisać, jednak pod treścią ponownie należy się podpisać.

Trzeba podkreślić także, że testament może sporządzić tylko osoba świadoma, która może samodzielnie i swobodnie podejmować decyzje. Dodatkowo, testament zawsze spisywany jest przez jedną osobę w swoim imieniu, co oznacza, że nie jest ważny np. testament stworzony przez małżonków.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz