Artykuł sponsorowany

Zasady sporządzania testamentu

Zasady sporządzania testamentu

Jak napisać testament? Okazuje się, że wbrew powszechnie panującemu przekonania, nie jest to czynność zbyt skomplikowana. Trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych podczas sporządzania dokumentu tego rodzaju. Testament jest jedynym dokumentem, w którym na wypadek śmierci rozporządza się swoim majątkiem. Warto więc zadbać o spełnienie w jego przypadku wszystkich wymogów.

Rodzaje testamentu

Polskie prawo wyróżnia kilka rodzajów testamentu – holograficzny (sporządzony własnoręcznie), notarialny, allograficzny (tzw. ustne oświadczenie przed urzędnikiem), ustny (ustne oświadczenie przed 3 świadkami), podróżny (ustne oświadczenie przed kapitanem samolotu lub statku) oraz wojskowy. Testament holograficzny musi być w całości sporządzony własnoręcznie przez spadkodawcę, nie można więc podpisać wydruku komputerowego. Generalnie jednak polskie prawo daje dość dużą swobodę w kwestii formalnej – testament wcale nie musi być napisany na papierze, ponadto można go sporządzić w dowolnym języku znanym spadkodawcy. Dopuszczalne jest nawet pismo stenograficzne.

Podpis spadkodawcy

Każdy testament musi zostać podpisany przez spadkodawcę – to przesłanka jego ważności. Jeśli testament jest niepodpisany, to jest uważany za nieważny. Podpis powinien ponadto znajdować się pod treścią testamentu w taki sposób, aby oznaczyć koniec rozporządzania majątkiem. W sytuacji, gdy testament ulegał modyfikacjom, pod każdym dopiskiem powinien znajdować się kolejny, własnoręczny podpis. W przeciwnym wypadku całość zostanie uznana za nieważną. Oprócz tego testament musi mieć datę. Może się ona znajdować w dowolnym miejscu – nie ma znaczenia również forma jej zapisania (opisowa, cyfrowa, słowna). Data lub jej brak to jednak nieco bardziej złożone zagadnienie, któremu warto poświęcić osobny, dodatkowy akapit.

Znaczenie daty

Jednak, co ciekawe, brak daty wcale nie prowadzi do nieważności danego testamentu. Wówczas wątpliwości co do ważności testamentu są rozstrzygane w postępowaniu sądowym zgodnie z aktualnymi przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli brak daty nie wywołuje wątpliwości spadkodawcy do sporządzenia testamentu lub jego treści, testament uznaje się na ważny i nie ustala się daty jego sporządzenia. Pewne rodzaje testamentów dotyczą sytuacji nagłych, np. w czasie zagrożenia życia. Jednak eksperci zalecają sporządzanie testamentów w formie notarialnej, jeśli jest na to czas i środki (kilkadziesiąt złotych). Forma i treść testamentu tego typu jest zawsze niepodważalna.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz