Artykuł sponsorowany

Zasady serwisowania kotłów

Zasady serwisowania kotłów

Kocioł, który nie przechodzi regularnych serwisów, może niemile zaskoczyć w sezonie grzewczym. Jest on też dużo mniej ekonomiczny, a jego działanie przestaje być bezawaryjne. Dlatego należy pamiętać o jego systematycznej konserwacji, przeglądach, co prowadzi do kwalifikacji podzespołów i części. Natomiast kiedy zajdzie taka potrzeba, nie można zwlekać z wymianą jego podzespołów. W jaki sposób powinny być serwisowane kotły?

Dlaczego trzeba serwisować kocioł?

O częstotliwości przeglądów technicznych kotłów mówi wprost art. 62 ustawy Prawo budowlane. Osoba, która ma w swoim domu kocioł, jest także zobligowana do tego, aby ściśle przestrzegać zaleceń producenta danego modelu. Zgodnie z nimi kotły powinny być konserwowane przynajmniej raz w roku.

Niesprawny kocioł oznacza nie tylko brak możliwości ogrzania wnętrza budynku, co może prowadzić do kosztownych napraw oraz stanowi on poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

„Serwis i naprawa kotłów w żadnym wypadku nie mogą być przeprowadzane przez osobę, która nie została do tego przeszkolona – grozi to uszkodzeniem instalacji i kotła oraz innymi poważnymi konsekwencjami. Najlepiej korzystać w tym celu z usług fachowców. Pozwoli to uniknąć złej pracy kotła, a w efekcie poważnych awarii. Zauważenie w porę usterki może z kolei ustrzec przed niebezpieczeństwem kosztownej naprawy, jak i zaczadzenia” – mówi serwisant z firmy Polmar Serwis z Katowic.


Poza tym utrzymanie kotła w należytej czystości i sprawności wpływa na zużycie paliwa. Jest ono wtedy zdecydowanie mniejsze, gdyż kocioł pracuje dużo wydajniej.

W jaki sposób serwisuje się kotły?

Najpopularniejszymi rodzajami kotłów są te działające na gaz lub olej. Sposób ich konserwacji i serwisu znacznie się różni.

W przypadku kotła gazowego fachowiec jest zobowiązany dokładnie skontrolować jego część spalinową. Sprawdzone muszą być także filtry wody, gazu, palniki, jak również wymiennik ciepła. Specjalista nie może zapomnieć o oględzinach pompy obiegowej. Dobrym posunięciem będzie także profilaktyczna wymiana uszczelek.

Niemniej istotne jest serwisowanie kotłów olejowych. W ich wnętrzach może osadzać się sadza, która stanowią resztki niespalonego paliwa. Z tego względu na awarię wyjątkowo narażony jest wymiennik ciepła. Jego efektywność znacznie spada, przez co kocioł musi generować więcej ciepła do ogrzania wody.

Prace dotyczące serwisu kotła na olej muszą być poprzedzone jego czyszczeniem. Dopiero wtedy fachowiec przystępuje do właściwej części konserwacji. Zwraca on uwagę na czystość filtra, drożność, a zarazem szczelność przewodów olejowych. Ocenia stan palnika, urządzeń regulacyjnych, zabezpieczających, dysz palnika. Powinien także skontrolować instalację elektryczną kotła oraz wymienić filtr oleju i dysze palnika.

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz