Artykuł sponsorowany

Zasady rejestracji własnej firmy

Zasady rejestracji własnej firmy

Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Jeszcze więcej osób o tym myśli, ma jakiś pomysł, ale też obawy. Szczególnie dotyczą one formalności związanych z rejestracją i administracyjną stroną firmy. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Jak zabrać się za otwieranie działalności? Oto zasady rejestracji własnej firmy.

Dokumenty i wnioski

Najważniejszym dokumentem, który trzeba złożyć, aby rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jest wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dodatkowo obok tego wniosku należy złożyć oświadczenie o braku orzeczonych zakazów co do osoby, która dokonuje wpisu. Wniosek trafia automatycznie do ZUS lub KRUS, GUS i US.

Dzień złożenia wniosku nie musi być dniem otwarcia firmy. Osoba składająca wniosek może w nim umieścić dzień, który chce przyjąć jako początek prowadzenia działalności gospodarczej.

To już wszystkie dokumenty, jakie należy złożyć na początku drogi przedsiębiorcy. W celu identyfikacji tożsamości konieczny będzie dowód osobisty osoby zakładającej firmę.

Złożenie wniosku do CEIDG

Są dwa sposoby na to, aby złożyć wniosek o wpis do CEIDG. Można zrobić to online lub osobiście.

W przypadku składania wniosku przez Internet nie trzeba nawet wychodzić z domu. Aby to zrobić, należy zarejestrować się w portalu CEIDG i przy użyciu zaufanego profilu ePUAP oraz podpisu elektronicznego podpisać i wysłać wniosek poprzez system. W razie błędów natychmiast poinformuje on wnioskującego. Można także wypełnić wniosek online, a dostarczyć do urzędu gminy osobiście, składając odręczny podpis.

Możliwe, jest, oczywiście, złożenie wniosku własnoręcznie w urzędzie gminy. Należy wziąć ze sobą dowód tożsamości. Odbiór wniosku jest kwitowany, a w razie wykrycia nieprawidłowości urząd wysyła wezwanie do uzupełnienia wniosku. Można także wysłać dokument pocztą, jednak w takiej sytuacji nasz podpis musi być notarialnie poświadczony.

Jak widać, założenie firmy jest bardzo proste i szybkie. Trudniejsza „papierologia” zaczyna się wraz z działalnością i tutaj lepiej powierzyć swoje sprawy profesjonalistom i zawczasu pomyśleć o usługach księgowych. Godnym polecenia biurem rachunkowym jest www.e-tax.com.pl.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz