Artykuł sponsorowany

Zasady projektowania przemysłowych oczyszczalni ścieków

Zasady projektowania przemysłowych oczyszczalni ścieków

W fabrykach, zakładach produkcyjnych i innych wielkich przedsiębiorstwach przemysłowych jest produkowana ogromna liczba ścieków. Znacznie różnią się one od tych, które są wytwarzane przez gospodarstwa domowe. Mogą one być skażone, toksyczne i bardzo niebezpieczne dla środowiska oraz życia człowieka. Dlatego ich oczyszczanie wygląda zupełnie inaczej. W jaki sposób powstają przemysłowe oczyszczalnie ścieków?

Ścieki przemysłowe – co to takiego?

O tym, czym są ścieki przemysłowe, mówi jasno ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne. Opisuje ona dokładanie, czym różnią się one od ścieków bytowych czy też ścieków deszczowych. Nieczystości te są produkowane w związku z działalnością składową, handlową, przemysłową lub usługową i odprowadza się je siecią kanalizacyjną danego podmiotu.

Jak nietrudno się domyślić, ścieki przemysłowe mogą mieć różny skład, który zależy od specyfiki zakładu produkcyjnego. Niektóre z nich nie są w stanie wyrządzić krzywdy środowisku naturalnemu, inne są natomiast dla niego bardzo niebezpieczne.

W związku z tym można wyróżnić dwa rodzaje ścieków przemysłowych. Są to:

  • ścieki nierozkładalne – zawierają one trwałe, toksyczne substancje, takie jak na przykład związki ciężkich metali
  • ścieki rozkładalne – są to ścieki, które na skutek zachodzących reakcji chemicznych rozkładają się do substancji nietoksycznych.
„Budowa przemysłowej oczyszczalni ścieków to wielkie wyzwanie. Specjaliści muszą ocenić toksyczność ścieków, a następnie wybrać optymalne rozwiązanie. Ma to wpływ na funkcjonowanie całej fabryki, a także na stan środowiska” – opowiada fachowiec z firmy Hubeny.

Jak powstają przemysłowe oczyszczalnie ścieków?

W projekcie przemysłowej oczyszczalni ścieków muszą być uwzględnione takie komponenty jak reaktor z platformą obsługową, mieszadło, pompy dawkujące, zbiornik roztworów reagentów oraz przewody elektryczne. Można też stworzyć plan oczyszczalni ścieków ze zbiornikiem na osad, workownicą czy ze zbiornikiem wyrównawczo-homogenizacyjnym. Przemysłowa oczyszczalnia ścieków może być także obsługiwana automatycznie lub ręcznie.

Jednak równie ważna jest sama analiza potrzeb danego przedsiębiorstwa. Specjaliści muszą ustalić, jakie chemikalia i w jakich ilościach znajdują się w ściekach przemysłowych. W tym celu przeprowadza się badania laboratoryjne. Następnie jest wybierane rozwiązanie najbardziej wydajne w danym przypadku.

Przemysłowe oczyszczalnie ścieków gwarantują, że nieczystości są wolne od metali ciężkich, substancji ropopochodnych, emulsji i substancji nierozpuszczalnych. Dlatego muszą być one montowane między innymi w zakładach chemicznych, galwanizacyjnych czy poligraficznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz