Materiał Partnera

Zasady projektowania hal rolniczych

Zasady projektowania hal rolniczych

Gospodarstwa rolne potrzebują sporo miejsca do przechowywania płodów rolnych i nie tylko. Muszą się tam znaleźć budynki dla zwierząt, zebranych plonów, ale także dla ciężkiego sprzętu. Jak nietrudno się domyślić, niezbędne są tam więc specjalne hale. Ich projekt musi być przemyślany oraz uwzględniać specyfikę prac gospodarczych. W jaki sposób powstają funkcjonalne hale rolnicze?

Hala rolnicza – jak powinna wyglądać?

Hale rolnicze to różnego rodzaju budynki, które znajdują się w gospodarstwach i pełnią tam ogromnie ważną funkcję. Hale takie to na przykład magazyny do przechowywania suchego ziarna. Są to też miejsca, gdzie znajdują się wszelkiego rodzaju pojazdy – ciągniki, kombajny, a także mniejszy sprzęt do przeprowadzania prac w gospodarstwie. W halach takich hoduje się również zwierzęta. Dlatego są one wykorzystywane jako obory, chlewnie, a nawet kurniki.

„Ze względu na rozmaite przeznaczenie hal rolniczych muszą one być projektowane tak, aby była w nich możliwa hodowla konkretnego gatunku zwierząt czy przechowywanie określonych zbiorów. Natomiast hale stanowiące garaże do maszyn, muszą być nie tylko wygodne, ale także dobrze chronić umieszczone tam sprzęty przed kradzieżą czy warunkami pogodowymi” – mówi specjalista z firmy AGROL-BUD.

Wobec tego powstanie hali rolniczej muszą poprzedzać wnikliwe analizy i konsultacje z fachowcami.

Na czym polega projektowanie hali rolniczej?

Hale rolnicze mogą być konstrukcjami ze stali lub też mogą być wzniesione z betonu. Wszystko zależy od oczekiwań zleceniodawcy i specyfiki inwentarza, który ma być przechowywany w ich wnętrzu.

Praca nad projektem hali rolniczej zaczyna się od rozmów z fachowcami, którymi są najczęściej inżynierowie wyspecjalizowani w budowie tego typu pomieszczeń. Przed rozpoczęciem prac zastanawiają się oni nad możliwościami wdrożeniach optymalnych rozwiązań technologicznych. Oceniają też pomysł zleceniodawcy pod kątem tego, czy może być on zrealizowany na danym terenie. W przypadku jakichkolwiek trudności modyfikują ten plan tak, aby klient mógł cieszyć się dostosowaną do jego potrzeb halą.

Praca nad projektem polega też na zebraniu odpowiedniej dokumentacji. Wymagane są także przeważnie specjalne pozwolenia na budowę.

Aby we wnętrzu hali rolniczej zapewnić właściwe warunki do hodowli zwierząt czy magazynowania zboża, trzeba odpowiednio zaprojektować systemy wentylacyjne. Bardzo ważne jest zaplanowanie instalacji grzewczej. Na tym etapie musi również zapaść decyzja co do wyposażenia hali. Należy uwzględnić te informacje w projekcie, aby móc właściwe dopasować rozmiar budynku i zamontować w nim wymagane przyłącza oraz instalacje.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz