Artykuł sponsorowany

Zasady prawidłowego składowania niesprawnych katalizatorów

Zasady prawidłowego składowania niesprawnych katalizatorów

Katalizator słusznie kojarzy się z ekologią. Ta część układu wydechowego wpływa bowiem nie tylko na prawidłową pracę silnika, optymalizując proces spalania i zmniejszając zużycie paliwa, ale przede wszystkim zapobiega nadmiernej emisji spalin. Nie zawsze jednak wpływ katalizatorów na środowisko jest pozytywny. Problem pojawia się w momencie, gdy konieczne jest pozbycie się zużytej części. Co warto wiedzieć na temat składowania katalizatorów?

Katalizator (nie) do wyrzucenia

Katalizator to dziś nieodzowny element układu wydechowego w pojazdach silnikowych, nie tylko w autach osobowych, ale też w autokarach, pojazdach ciężarowych, budowlanych czy rolniczych. Jak wspomniano na wstępie, pełni on dwie podstawowe funkcje – po pierwsze oczyszcza spaliny z tlenków węgla, azotu i innych toksyn zagrażających środowisku, a po drugie pomaga utrzymać optymalną moc i spalanie. Jak większość części samochodowych, również katalizator narażony jest na zużycie. Intensywna praca układu wydechowego sprawia, że poszczególne elementy tego podzespołu z czasem wymagają wymiany, o czy mogą świadczyć słabsze osiągi i większe spalanie. Po zakupie nowej części pozostaje jednak kwestia utylizacji starego katalizatora. Pamiętajmy, że nie jest to zwykły odpad, który możemy po prostu wyrzucić do śmieci. Ze względu na wysoką zawartość związków metali i innych substancji, które mogą się okazać szkodliwe dla środowiska, konieczne jest przestrzeganie szczególnych zasad utylizacji katalizatorów.

Składowanie katalizatorów

Z uwagi na swoją konstrukcję, niegdyś zużyte katalizatory traktowane były jak złom i składowane w dużych ilościach na złomowiskach. Specyfika tych części, a w szczególności wspomniana wcześniej zawartość substancji szkodliwych, w tym paliwa i oleju, które mogą przedostać się do gleby, wymaga jednak zachowania odpowiednich warunków ich składowania. Konieczne jest uzyskanie opinii Wydziału Ochrony Środowiska oraz stosownego zezwolenia, uwzględniając przy tym miejsce oraz czas składowania konkretnych odpadów. Warto tu wyróżnić także pojęcie magazynowania, czyli czasowego przechowywania odpadów, które docelowo zostaną wywiezione lub poddane recyklingowi.

A może recykling?

Obecnie odchodzi się od składowania katalizatorów na rzecz ich recyklingu.

Recykling przyczynia się do zmniejszenia ilości nie tylko samych odpadów, ale także nowo wyprodukowanych części, co również ma istotne znaczenie dla środowiska naturalnego. - Mówi pracownik firmy Katmet, która prowadzi skup katalizatorów. - Warto bowiem zaznaczyć, że pozyskiwanie metali szlachetnych obejmujące wydobycie i obróbkę rudy, jest procesem niezwykle kosztownym i energochłonnym, szczególnie w przypadku platyny. Możliwość odzyskania tych surowców ze zużytych części jest nieporównanie bardziej opłacalne i o wiele mniej szkodliwe dla środowiska.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz