Materiał Partnera

Zasady postępowania z elektrośmieciami

Zasady postępowania z elektrośmieciami

Czasami zastanawiasz się, co zrobić ze elektrycznym sprzętem, który od dłuższego czasu zalega w Twoim domu? Stary telewizor, zniszczony telefon, zakurzony komputer… wyrzucanie ich do kosza to ogromny błąd. Odpady elektryczne i elektroniczne są niezwykle niebezpieczne dla środowiska. Zawarte w nich toksyczne substancje przenikają do wody, gleby i powietrza, szkodząc nie tylko naturze, ale i ludziom. Co zrobić, aby bezpiecznie się ich pozbyć?

Elektrośmieci – co to?

Elektrośmieci to elektroodpady, do których zalicza się stary sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszystkie urządzenia gospodarstwa domowego, telefony, komputery, małe i duże AGD, sprzęt audiowizualny czy oświetleniowy to po prostu elektrośmieci. Wyrzucanie tego typu odpadów do kosza wiąże się nie tylko z ogromnymi finansowymi (nawet 5 tys. złotych) i prawnymi karami, ustalonymi według ustawy z dnia 11 września 2015 r.
o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Działanie takie ma również destrukcyjny wpływ na środowisko i ludzkie życie.
Elektroodpady to niebezpieczne przedmioty, a ich ilość niepokojąco rośnie – przybywa ich nawet 5% rocznie. Takich śmieci powinno się pozbywać w określony sposób. Stąd rodzi się pytanie – jak?

Co zrobić z elektrośmieciami?

Elektroodpady można w bezpieczny sposób oddać do specjalistycznych placówek, które są upoważnione do ich przyjmowania i utylizacji. Jakich?

  • Skup elektrośmieci – to specjalne punkty, które tak jak Zakład Obrotu Złomem
    w Bydgoszczy przyjmują elektroniczne odpady, w tym nawet kable i silniki elektryczne. Utylizacja takich śmieci nie dość, że nie jest szkodliwa dla środowiska, to jeszcze pozwala pozbyć się zaległych sprzętów, które zajmują powierzchnię mieszkania czy piwnicy. Lodówki, zamrażalki, pralki, monitory, drukarki… to nie jedyne elektrośmieci, które możesz sprawnie usunąć. Ponadto, nie tylko pozbędziesz się kłopotu, ale jeszcze dostaniesz za to pieniądze.
  • Sklep z RTV/AGD – wiele punktów bezproblemowo odbiera stary sprzęt, jeśli zakupisz u nich nowy. Sprzedawca ma obowiązek przyjąć takie urządzenie od klienta
    i oczywiście nie może zażądać za tę usługę żadnej opłaty. Jednak rzadko kiedy otrzymasz rekompensatę finansową.
  • Organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego – w niektórych miastach znajdują się takie punkty, które zajmują się recyklingiem niedziałających urządzeń.
  • Serwis – czasami okazuje się, że zużyty sprzęt nie jest w takim złym stanie, jak się wydaje. Można spróbować oddać go do serwisu i naprawić, w ten sposób zaoszczędzisz pieniądze, które zamierzasz wydawać na nowe urządzenie.

Elektrośmieci są niebezpieczne, dlatego, jeśli postępujesz z nimi rozsądnie, dbasz o planetę i o swoje zdrowie. Pamiętaj, aby koniecznie oddać je do specjalistycznego punktu, który zajmie się ich odpowiednim zagospodarowaniem.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz