Artykuł sponsorowany

Zasady pomiaru natężenia światła

Zasady pomiaru natężenia światła

Aby dokonać dokładnego pomiaru wartości natężenia oświetlenia, należy użyć miernika zwanego luksomierzem. Zgrubnego pomiaru możemy natomiast dokonać przy pomocy zwykłego aparatu fotograficznego. Aby jednak uzyskać poprawne wyniki pomiarów, które zdecydowanie bardziej nas interesują - należy przestrzegać kilku, bardzo ważnych zasad, które sprawią, że wynik będzie prawidłowy.

Warunki atmosferyczne

Pomiarów należy dokonywać w warunkach temperaturowych oraz wilgotności powietrza mieszczących się w zakresie który został podany przez producenta naszego miernika. Jest to istotne szczególnie wtedy, kiedy dokonujemy pomiarów zimą na zewnatrz budynku bądź też przez dłuższy czas podczas letnich, słonecznych dni. W takiej sytuacji miernik może się nadmiernie nagrzać.

Czas

Podczas dokonywania pomiarów oświetlenia, które pochodzi od źródeł wyładowczych należy odczekać pół godziny. W ten sposób osiągniemy pełną moc oświetlenia. To zalecenie możemy znaleźć w komentarzu Polskiego Komitetu Oświetleniowego do Polskiej Normy PN-EN 12464-1. Po zainstalowaniu nowych źródeł światła należy również je wyświecić w normalnych warunkach oświetleniowych przez okres 100 godzin dla lamp wyładowczych oraz 1 godziny dla lamp żarowych.

Nie zasłaniać

Z racji tego, że głowica fotometryczna zbiera światło z całego otoczenia, ważne jest, aby osoba która dokonuje pomiaru swoją postacią nawet w najmniejszym stopniu nie zasłaniała światła. Jest to uzależnione od relacji pomiędzy rozmieszczeniem punktów świetlnych, kierunku padania światła na czujnik a miejscem pomiarowym oraz osobą dokonującą tego pomiaru. Najlepszym na to sposobem, jest położenie głowicy w miejscu pomiarowym oraz odsunięcie się od niej.

Sprzęt

Pomiarów należy dokonywać luksomierzem, który posiada aktualne świadectwo wzorcowania. Jeśli nie posiadamy takiego sprzętu, możemy to zadanie zlecić fachowcowi, np. firmie Elpom Sp. z o.o., której specjalizacją jest dokonywanie pomiarów natężenia oświetlenia.

Brak światła dziennego

Pomiarów natężenia oświetlenia elektrycznego należy dokonywać bez udziału światła dziennego. A zatem jeśli w pomieszczeniu są okna, muszą być one szczelnie zasłonięte. Pomiaru można również dokonać w nocy. Światło dzienne jest zmienne, a przy pomiarze należy odczekać 30 minut do czasu uzyskania przez nie pełnej mocy. Jeśli światło z zewnątrz będzie miało dostęp, wyniki mogą być całkowicie zmienione. Przysłonięcie słońca przez chmurę może trwać nawet kilka sekund czy kilkanaście sekund. Należy o tym pamiętać.

Opracowanie:
Zielona Góra, Stefana Batorego 126A
tel. 68 326 03 52
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz