Artykuł sponsorowany

Zasady określania wysokości alimentów

Zasady określania wysokości alimentów

Jeżeli para mająca dziecko decyduje się na rozwód, nadrzędnym celem sądu jest dobro dziecka. Decyzja o tym, przy którym z rodziców dziecko ma pozostać, bywa bardzo trudna. Jednym ze sposobów zabezpieczenia dobrostanu dziecka przy rozwodzie rodziców są alimenty. Nie jest absolutnie forma kary dla jednego z małżonków! Od czego zależy wysokość alimentów?

W poszukiwaniu kompromisu dla dobra dziecka

Alimenty są zasądzane po to, aby mimo rozwodu – za który dziecko nie ponosi winy i nie powinny go też dotykać konsekwencje – oboje rodzice nadal po równo łożyli na utrzymanie i wychowanie potomka. Jakie czynniki sąd bierze pod uwagę, zasądzając wysokość alimentów?

Kluczowe są tu usprawiedliwione potrzeby dziecka. Usprawiedliwione potrzeby to wszystko to, czego dziecko potrzebuje do zrównoważonego rozwoju. Pojęcie to nie dotyczy natomiast fanaberii, np. posiadania własnego kucyka. Należy pamiętać, że potrzeby pociech są realizowane nie tylko przy użyciu pieniędzy. Wchodzą tutaj też niematerialne środki, takie jak czas, wiedza, nakład pracy. Istotne jest to, że przy zasądzaniu alimentów sąd nie bierze pod uwagę opinii ani przesłanek emocjonalnych, lecz fakty. Dlatego – jeżeli trwa sprawa o alimenty – warto dokumentować wydatki na dziecko, np. zbierać paragony z zakupów, ale też zwracać uwagę na to, jaki nakład czasu mu poświęcamy. Pomocne mogą tu być usługi adwokata, który podpowie, w jaki sposób wykazać swoje zaangażowanie z wychowanie dziecka.

Możliwości finansowe rodziców

Sąd bierze jednak pod uwagę nie tylko potrzeby dziecka, ale też możliwości rodzica, który będzie objęty obowiązkiem alimentacyjnym. Warto zaznaczyć, że sąd uwzględnia możliwości, a nie stan bieżący, co oznacza, że jeżeli rodzic jest bezrobotny, ale sprawny fizycznie i dobrze wykształcony, zasądzone mu zostaną alimenty odpowiadające jego możliwościom zarobkowym. W ten sposób unika się uchylania od płacenia alimentów.

O możliwościach finansowych świadczy także stan posiadania. Jeżeli rodzic ma jakieś cenne dobra: dom, auto, drogi sprzęt – sąd zakłada, że stać go na pokrycie potrzeb dziecka.

Przy ocenie wysokości należnych alimentów sąd bierze też pod uwagę to, ile pieniędzy wydaje na dziecko rodzic, przy którym ono zostało. W ten sposób można w miarę możliwości uczciwie podzielić finansowe zobowiązania rodziców wobec pociechy.

Jeżeli czeka cię sprawa o alimenty, możesz potrzebować porady prawnika. Do współpracy zaprasza www.adwokat-mika.pl – adwokat specjalizujący się w prawie rodzinnym.

Oceń artykuł (3)
3.7
Komentarze
Dodaj komentarz