Artykuł sponsorowany

Zasady montażu ogrzewania podłogowego?

Zasady montażu ogrzewania podłogowego?

Planując system ogrzewania w domu, coraz więcej osób uwzględnia ogrzewanie podłogowe jako wydajne źródło ciepła. W większości przypadków ten typ ogrzewania jest stosowany w łazienkach i salonach. Jego funkcjonalność i niezawodne działanie zależy w głównej mierze od poprawnego montażu. Warto przyjrzeć się bliżej zasadom projektowania oraz instalacji ogrzewania podłogowego w domu.

Jak wykonać projekt ogrzewania podłogowego?

System ogrzewania podłogowego musi być przede wszystkim idealnie dopasowany do budynku. Ważną cechą jest również energooszczędność całego układu. Przed rozpoczęciem prac montażowych niezbędne jest określenie zapotrzebowania na ciepło każdego pomieszczenia, w którym ma znaleźć się instalacja podłogowa. Po wykonaniu kalkulacji trzeba dobrać optymalny rozstaw rur. Należy uwzględnić przy tym przewodnictwo cieplne materiału, jakim będzie wyłożona podłoga. Jak pokazują badania, najlepszym przewodnikiem ciepła są płytki ceramiczne i kamienne.

Po określeniu rozstawu rur można obliczyć zapotrzebowanie na materiały. Podczas zakupu trzeba zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz okres gwarancji udzielany na te materiały. Po przejściu wszystkich opisanych wyżej kroków można przystąpić do montażu instalacji.

Jak przebiega przygotowanie podłogi do instalacji?

Pierwszym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie podłoża do położenia instalacji. Należy zatem rozłożyć na podłożu warstwę folii polietylenowej. Ma ona pełnić rolę bariery, która zatrzymuje wilgoć. Układając folię należy pamiętać, aby wywinąć ją na ściany na wysokość ponad planowany poziom posadzki. W kolejnym kroku na folię nakłada się izolację termiczną. Najczęściej ma ona formę styropianu o grubości 100 mm. Na ścianach przy podłodze układa się izolację brzegową. Następny etap obejmuje wyłożenie warstwy styropianu specjalną folią refleksyjną. Jej celem jest odbijanie promieniowania cieplnego. Istotne jest także zaplanowanie profili dylatacyjnych, które mają podzielić dużą powierzchnię grzejną na mniejsze sekcje. Dylatacje umożliwiają sekcjom grzejnym swobodne rozszerzanie się pod wpływem działania temperatury.

Jak przebiega instalacja ogrzewania podłogowego?

Instalacja ogrzewania podłogowego rozpoczyna się od montażu specjalnego rozdzielacza w szafie natynkowej lub podtynkowej. Kolejnym krokiem jest rozłożenie rur na przygotowanej wcześniej powierzchni. Ogrzewanie podłogowe należy montować według ściśle określonego schematu. Rury muszą być przymocowane do warstwy styropianu. Najlepiej użyć do tego celu plastikowych klipsów typu zszywacz lub wkręcanych klipsów.

Po przytwierdzeniu rur do podłoża trzeba sprawdzić szczelność instalacji, napełniając system wodą. Następnie układ musi zostać odpowietrzony. Końcowym etapem weryfikacji jest przeprowadzenie próby ciśnieniowej.

Jeśli okaże się, że układ jest szczelny, to można rozpocząć prace przygotowujące do wykonania wylewki. Do zaprawy warto dodać tzw. plastryfikator, który poprawia właściwości mechaniczne wylewki i uodparnia ją na pęknięcia. Czas wiązania zaprawy może wynieść nawet miesiąc. Po związaniu zaprawy trzeba wykonać tzw. wygrzewanie podłogówki. Przebiega ono w następujący sposób:

  • Przez 3 dni ustawia się temperaturę 25 stopni
  • W 4 dobie trzeba podnieść temperaturę o 5 stopni
  • W kolejnych dniach trzeba podnosić temperaturę o 5 stopni/dzień, aż do osiągnięcia 45 stopni
  • Po wygrzaniu należy sukcesywnie obniżać temperaturę w tempie 5 stopni/dzień, aż do osiągnięcia 25 stopni

Po zakończeniu wygrzewania należy zainstalować specjalne głowicowe napędy zaworów rozdzielacza. Na końcu podłącza się jednostkę kontrolną oraz instaluje termostaty.

Instalacja ogrzewania podłogowego wymaga wiedzy, doświadczenia oraz dbałości o każdy szczegół. Dlatego należy powierzyć to zadanie fachowcom. PPHU Hydroterm Kompleksowe wykonywanie instalacji sanitarnych to firma, która istnieje od 1985 roku, prowadząc działalność w zakresie kompleksowego wykonywania instalacji sanitarnych oraz sprzedaży materiałów instalacyjnych.

Opracowanie:
Suwałki, Wojska Polskiego 30a
tel. 87 565 33 39
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz