Zasady korzystania z fajerwerków i podział materiałów pirotechnicznych na klasy
Fajerwerki i pokazy organizowane z ich użyciem od lat cieszą się ogromną popularnością. Świadczyć o tym może ogromna ilość i różnorodność imprez, którym towarzyszą pokazy sztucznych ogni. Nie należy jednak zapominać, że każdy organizator widowisk z użyciem tego typu materiałów pirotechnicznych, musi mieć wiedzę na temat ich podziału na poszczególne klasy oraz wiedzę na temat zasad korzystania z fajerwerków.
Fajerwerki – podział na klasy
Fajerwerki to potoczne określenie dla wyrobów pirotechnicznych, służących do organizacji widowiskowych celów rozrywkowych. Jest to jednocześnie niezwykle zróżnicowana grupa produktów, których cechą wspólną jest to, że zawierają one materiał bądź mieszaninę materiałów pirotechnicznych, będących jedną z odmian materiałów wybuchowych, przewidzianych do wytwarzania światła, dźwięku, dymu lub kombinacji tych efektów w wyniku samopodtrzymującej, egzotermicznej reakcji chemicznej. Dlatego też planując zakup fajerwerków, warto korzystać z oferty profesjonalnych firm, takich jak RG Lider Pirotechnika. Nie bez znaczenia jest przy tym wiedza na temat podziału tego typu produktów na określone klasy. Wynika to z faktu, że widowiskowe wyroby pirotechniczne, przeznaczone do celów typowo rozrywkowych, dzielą się na cztery klasy:
klasa 1 — wyroby o niskim stopniu zagrożenia i bardzo niskim poziomie hałasu. Przeznaczone są one do użytku w budynkach oraz na zamkniętym obszarze na zewnątrz budynków,
klasa 2 — wyroby o niskim stopniu zagrożenia i niskim poziomie hałasu. Stosowane mogą być na zewnątrz na obszarach zamkniętych,
klasa 3 — wyroby o średnim stopniu zagrożenia, których poziom hałasu nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. Przeznaczone do użytku na zewnątrz na dużych, otwartych przestrzeniach,
klasa 4 — wyroby o wysokim stopniu zagrożenia, których poziom hałasu nie jest szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, przeznaczone do stosowania wyłącznie przez osoby o wiedzy specjalistycznej.
Warto także wspomnieć, że na rynku dostępne są również wyroby pirotechniczne teatralne, przeznaczone przede wszystkim do wykorzystania na scenie wewnątrz lub na zewnątrz budynków, w tym w produkcji filmowej i telewizyjnej. Wyodrębnia się wśród nich dwie klasy — klasa T1 (o niskim stopniu zagrożenia życia i zdrowia ludzi oraz mienia i środowiska) i klasa T2 (wyroby przeznaczone do obsługi i użytku wyłącznie przez osoby posiadające wiedzę specjalistyczną).
Organizacja pokazu sztucznych ogni – zdaj się na specjalistów
Pokazy fajerwerków i inne widowiska o charakterze pirotechnicznym odbywają się przy wielu zróżnicowanych okazjach. Niemniej jednak należy pamiętać, że swobodne korzystanie ze sztucznych ogni jest zabronione i wymaga specjalnego pozwolenia, gdzie odstępstwem od tej reguły jest jedynie okres noworoczny oraz pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych. Poza tymi okazjami pokazy sztucznych ogni wymagają zezwolenia od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ne należy jednak zapominać, że nie ma przepisu, który zakazuje używania fajerwerków na prywatnym terenie. Jednocześnie do amatorskich pokazów należy stosować tylko fajerwerki z klasy I i II, ponieważ klasa III i IV przeznaczone są wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych. Niezwykle istotną kwestią jest także miejsce, w którym odbędzie się widowisko. Powinien być to bowiem teren, gdzie pokaz fajerwerków nie będzie przeszkadzać ani zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt, a także nie pojawi się ryzyko wyrządzenia szkód materialnych. Dodatkowo widowiska nie wolno organizować w pobliżu zbiorników z łatwopalnymi substancjami, np. w sąsiedztwie stacji benzynowych.
Jednym z najważniejszych warunków, które należy spełnić, aby móc strzelać fajerwerkami, jest zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu wszystkim oglądającym pokaz, a także mieszkańcom i zwierzętom, przebywającym w sąsiedztwie. Dlatego też planując zorganizowanie pokazu fajerwerków, należy zaopatrzyć się w materiały pirotechniczne pochodzące ze sprawdzonego źródła, a najlepiej skorzystać z oferty profesjonalnej firmy organizującej tego typu widowiska.