Artykuł sponsorowany

Zasady konstruowania stalowych pochylni dla niepełnosprawnych

Zasady konstruowania stalowych pochylni dla niepełnosprawnych

Pochylnie znacznie ułatwiają osobom niepełnosprawnym wjechanie do środka budynku. Są to dłuższe lub krótsze elementy, które są montowane przez firmy zatrudniające niepełnosprawnych lub właścicieli budynków użyteczności publicznej w celu możliwości swobodnego poruszania się po nim. Przy konstruowaniu pochylni trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Przedstawimy je w poniższym artykule.

Wymagania dotyczące budowy pochylni dla niepełnosprawnych

Podczas budowy pochylni dla niepełnosprawnych trzeba pamiętać o wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki dla niepełnosprawnych:

  • Powierzchnia posadzki powinna być wykonana z materiału antypoślizgowego
  • Minimalna szerokość pochylni to 1,2 m
  • Minimalna szerokość spocznika między pochylnią a wejściem to 1,5 m
  • Minimalna długość spoczników między biegami pochylni to 1,4 m
  • Maksymalna długość jednego biegu to 0,9 m (w przypadku montażu dłuższych pochylni należy je podzielić na kilka krótszych odcinków)
  • Na całym obwodzie pochylni i spoczników potrzebny jest próg o wysokości 5-7 cm
  • Kąt nachylenia powinien zawierać się w przedziale 6-15% – w zależności od różnicy poziomów
  • Poręcze powinny znajdować się na wysokości 0,7 m i 0,9 m (w dwóch równoległych pasmach), a odstęp między nimi – w granicach 1-1,1 m

Krótka charakterystyka stalowych pochylni dla niepełnosprawnych

Stalowe pochylnie dla niepełnosprawnych są pokryte kratownicami. Jest to duży plus, ponieważ ich ażurowa konstrukcja powoduje, że na powierzchni nie zalegają żadne opady ani opadające liście – wyjaśnia ekspert z Zakład Wyrobów Metalowych RAPMET, który specjalizuje się w produkcji krat pomostowych i nierdzewnych, a pochylnie dla niepełnosprawnych wykonywane są w nim jako stalowe konstrukcje zabezpieczone antykorozyjnie poprzez cynkowanie ogniowe.

Tego rodzaju pochylnie wyróżniają się również tym, że można je łatwo zdemontować i przenieść, a gdy jest konieczność dostania się np. do kabli telefonicznych znajdujących się w części podziemnej budynku – nie trzeba ich rozbierać. 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz