Materiał Partnera

Zasady judo

Zasady judo

Judo to jedna ze sztuk walki pochodzących z Japonii, a zarazem jeden z najpopularniejszych sportów walki na świecie – w roku 1964 roku stało się onodyscypliną olimpijską dla mężczyzn, zaś w 1988 również dla kobiet. Rywalizacje zawodników odbywają się na następujących zasadach.

Jak wygląda walka judo?

Walczący zawodnicy judo muszą należeć do tej samej kategorii wagowej – zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet stworzono osobne kategorie. Walki odbywają się na kwadratowych matach, o bokach od 8 do 10 metrów i trwają do 5 minut – walki juniorów trwają do 4 minut. Zwycięzcą jest ten zawodnik, który przed końcem walki zdoła przewrócić przeciwnika na plecy i w tej pozycji utrzyma go przez 25 sekund lub doprowadzi go do poddania się poprzez założenie dźwigni bądź duszenie. Zwycięski zawodnik uzyskuje w tym momencie ippon, czyli jeden pełen punkt. W trakcie walki możliwe jest uzyskanie również mniejszych punktów – waza-ari oraz yuko. Przyznawane są one za poszczególne akcje, przy czym te ostatnie są najmniej wartościowe. Zdobycie dwóch waza-ari jest równoznaczne z jednym ipponem, jeden waza-ari jest wart więcej niż jakakolwiek ilość punktów yuko. Jeśli zawodnicy uzyskali tę samą ilość punktów, walczą w dogrywce o „złoty punkt”, a walka kończy się po pierwszej akcji punktowej. Poza punktami zawodnicy mogą również otrzymywać kary, m.in. za pasywność. W trakcie meczu zawodnik może po kolei otrzymać cztery kary:

  • Shido – ostrzeżenie bez straty punktu
  • Chui – oznacza przyznanie punktu yuko przeciwnikowi
  • Keikoku – oznacza zamianę punktu yuko przeciwnika na waza-ari
  • Hansokumake – oznacza dyskwalifikację przeciwnika

Strój i higiena

Zawodnicy noszą specjalny strój zwany judoga. Strój ten musi spełniać następujące wymagania:

  • Kurtka judogi, czyli keikoga powinna zakrywać uda zawodnika i sięgać minimalnie do stawów nadgarstka lub maksymalnie 5 cm poniżej. Pomiędzy tkaniną rękawa a przedramieniem powinno znajdować się od 5 do 10 cm wolnej przestrzeni
  • Nogawki spodni, czyli zubon, powinny sięgać minimalnie do stawu skokowego na maksymalnie 5 cm poniżej. Pomiędzy tkaniną nogawki a nogą na całej jej długości powinna znajdować się wolna przestrzeń od 10 do 15 cm.
  • Pas obi powinien umożliwiać podwójne opasania i odpowiadać kolorem stopniowi zawodnika. Wolne końce po zawiązaniu powinny mieć długość od 20 do 30 cm
  • Zawodniczki pod judogą powinny nosić białą lub kremową koszulkę, pozbawioną napisów i rysunków
  • Strój powinien być czysty i pozbawiony nieprzyjemnych zapachów

Ponadto zawodnicy powinny mieć krótko obcięte paznokcie rak i nóg, a długie włosy powinny być związanego tak, by nie przeszkadzały przeciwnikowi. Zawodnicy nie mogą w czasie walki nosić żadnych przedmiotów, które mogłyby powodować zagrożenie dla zdrowia ich lub zawodnika.

Walka

W trakcie walki zawodnicy korzystają z technik rzutów i chwytów. Zabronione jest uderzanie i kopanie przeciwnika, dotykanie jego twarzy, atakowania stawów innych niż łokciowy. Ponadto zawodnicy nie mogą utrzymywać mocno defensywnej pozycji, markować ataków, ściągać przeciwnika do parteru siłą, utrzymywać innego chwytu za strój niż podstawowy przez więcej niż przez 5 sekund bez ataku.

Judo to sport, który nie tylko rozwija ogólną sprawność organizmu, ale również uczy opanowania, spostrzegawczości, koncentracji i odwagi. Dlatego jest szczególnie polecany dzieciom. Zajęcia judo skierowane do najmłodszych sportowców znajdziemy w ofercie Uczniowskiego Klubu Sportowego Chojrak z Warszawy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz