Artykuł sponsorowany

Zasady holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Zasady holowania samochodu z automatyczną skrzynią biegów

Awaria, wypadek lub kolizja może przytrafić się na drodze każdemu kierowcy. Najczęściej w takich sytuacjach pojazd musi zostać odstawiony do warsztatu. O ile właściciele samochodów z manualną skrzynią biegów mogą skorzystać z holowania na linkę, o tyle ci mający wersje automatyczne powinni dokładnie przemyśleć sposób transportu. Jak zrobić to zatem bezpiecznie, aby nie narazić się na dodatkowe kłopoty?

Czy tradycyjne holowanie jest możliwe?

Zdania w tej kwestii są mocno zróżnicowane. W wielu instrukcjach producenci aut kategorycznie odradzają takiego sposobu. Nie zawsze jednak istnieje możliwość czekania na holownik z lawetą. Trzeba jednak pamiętać, że samochody z automatyczną skrzynią biegów są w większym stopniu narażone na jej uszkodzenie podczas zwykłego holowania z wykorzystaniem linki i życzliwości innych kierowców. Niemniej jednak ryzyko takie da się zminimalizować – nie całkowicie wykluczyć – przestrzegając kilku podstawowych zasad. Warto pamiętać, że tę metodę lepiej zostawić na tak zwane sytuacje bez wyjścia.

Przed rozpoczęciem holowania samochodu osobowego z automatyczną skrzynią biegów, sprawdźmy, czy pojazd nie został wyposażony w specjalny tryb holowania. Jeśli producent nie przewidział takiej opcji, należy włączyć silnik, a następnie ustawić bieg w pozycji N (neutral). Bardzo ważną rolę odgrywa także prędkość jazdy sprawnego auta. Nie powinna ona przekraczać 50 km/h, a jeszcze bezpieczniej, gdy zachowa na liczniku wartość 30 km/h. Wtedy ryzyko zatarcia się poszczególnych elementów jest mniejsze.

Kiedy wezwać pomoc drogową z lawetą?

Bez względu na rodzaj awarii najbezpieczniejszy sposób to kontakt z pomocą drogową, która dysponuje odpowiednim zapleczem technicznym do transportu różnych rodzajów pojazdów. Bezsprzecznie jednak skorzystanie z takiego rozwiązania jest konieczne, gdy:

  • dalszą podróż uniemożliwia usterka skrzyni biegów lub unieruchomienie silnika;

  • poziom oleju w skrzyni biegów jest niski;

  • auto ma stały napęd na obydwie osie;

  • nastąpił wyciek oleju przekładniowego.

We wszystkich wymienionych sytuacjach przewóz samochodu na lawecie, którą dysponuje między innymi pomoc drogowa Auto-Hol Jodko z Bydgoszczy, stanowi gwarancję, że nie narazimy się na dodatkowe koszty naprawy u mechanika. Dodatkowo warto również wspomnieć, o możliwości holowania specjalnym holownikiem typu motyl. Taki zaczep pozwala unieść jedną oś auta na ziemię. W zależności od tego, na którą z nich przenoszony jest napęd, ta nie powinna stykać się z podłożem podczas transportu. Niemniej jednak pracownicy pomocy drogowej mają wystarczającą wiedzę do tego, aby pojazd znalazł się u mechanika w bezpieczny dla wszystkich podzespołów sposób.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz