Materiał Partnera

Zasady działania zgarniaczy radialnych

Zasady działania zgarniaczy radialnych

Zgarniacz radialny jest specjalistycznym wyposażeniem wykorzystywanym podczas usuwania osadu – zarówno powierzchniowego, jak i tego znajdującego się na dnie osadnika. Czym charakteryzuje się takie urządzenie i na czym polega jego praca? W jaki sposób wybrać najlepsze zgarniacze radialne na rynku, aby cieszyć się ich trwałością przez długie lata użytkowania?

Czym są zgarniacze radialne?

Zgarniacze radialne to urządzenia, które najczęściej wykorzystywane są we wszelkiego rodzaju oczyszczalniach oraz stacjach uzdatniania wody. Są one montowane w zbiornikach radialnych. Nowy zgarniacz może być zainstalowany we wcześniej już działającym zbiorniku. Głównym zadaniem tego urządzenia jest usuwanie zanieczyszczenia, które powstało na danym obszarze. Budowa zgarniaczy radialnych jest bardzo prosta. Ich głównym elementem jest tak zwana łopata, dzięki której wykorzystaniu można bez problemu usunąć osad. Na dnie zbiornika działa drugi ważny element zgarniacza, którym jest gumowy fartuch. Elementy te zamontowane są na specjalnym ramieniu, które obraca się dookoła. Bardzo ważna jest stała prędkość, z którą działa urządzenie.

Działanie zgarniaczy radialnych

Zgarniacze radialne są nowoczesnymi urządzeniami, których obsługa została ograniczona praktycznie do minimum. Ingerencja człowieka zazwyczaj dotyczy awaryjnej sytuacji, w której konieczny jest serwis. Jak podkreśla specjalista i pracownik firmy Zickert Oddział w Polsce: Dzięki zastosowaniu odpowiedniego zgarniacza radialnego możliwe jest ograniczenie kosztów. Wydajne urządzenia będą przynosiły także znacznie lepsze efekty oczyszczania – dodaje.

Jakość proponowanych przez producentów zgarniaczy radialnych

Obecnie niemal wszystkie zgarniacze radialne dostępne na rynku to urządzenia profesjonalne, wykonane z najlepszych materiałów. Dzięki temu są one zabezpieczone przez trudnymi warunkami, w jakich są wykorzystywane. Najczęściej do ich wyprodukowania stosuje się bardzo wytrzymałą stal, która jest nierdzewna i kwasoodporna. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zastosowania zgarniacza w zakładach komunalnych, gdzie można mieć do czynienia z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. 

Przed wyborem odpowiedniego urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, gdzie najważniejsze będą:

  • rodzaj napędu,
  • materiał, z którego zostały wykonane poszczególne elementy.

Po analizie parametrów technicznych warto zwrócić także uwagę na kwestię ceny. Niejednokrotnie u kilku sprzedawców można znaleźć te same urządzenia, które dostępne są w różnych cenach. Oczywiście warto wybierać najkorzystniejsze opcje – jeżeli wszystkie parametry produktów są sobie równe. Czasami zdecydowanie bardziej opłacalne jest zamówienie zgarniacza radialnego u zagranicznego producenta, który w Polsce prowadzi swój oddział handlowy. W tym przypadku cena może być o kilkadziesiąt procent niższa, co może generować duże oszczędności, szczególnie przy zamówieniach obejmujących kilka lub kilkanaście urządzeń dla przedsiębiorstwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz