Artykuł sponsorowany

Zasady działania sieciowych wypożyczalni aut

Zasady działania sieciowych wypożyczalni aut

Wynajem auta z sieciowej wypożyczalni to popularny sposób na zorganizowanie rodzinnego wyjazdu za miasto czy podróży na wakacje w towarzystwie grupy przyjaciół. Wzrost zainteresowania usługą tego typu powoduje, że na rynku istnieje coraz więcej firm oferujących klientom wynajem samochodu na parę dni, tydzień, miesiąc, a nawet kilka lat. Na jakich zasadach opiera się działanie sieciowych wypożyczalni aut?

Co należy zrobić przed rezerwacją samochodu?

Zanim zdecydujemy się na rezerwację samochodu w konkretnej wypożyczalni, należy zapoznać się z jej regulaminem. Dokument trzeba przeczytać bardzo dokładnie i ze zrozumieniem. Przeczytanie regulaminu pozwoli na zapoznanie się ze wszystkimi warunkami wynajmu oraz poznanie szczegółowych opłat pobieranych przez daną wypożyczalnię. Uważne przeczytanie tego dokumentu może również uchronić nas przed podjęciem współpracy z nieuczciwą firmą.

Jakie dokumenty potrzebne są przy wynajmie auta?

Każda firma zajmująca się wynajmem aut wymaga od swoich klientów okazania podstawowych dokumentów. Należy do nich prawo jazdy oraz jeden dokument tożsamości ze zdjęciem. Najczęściej jest to dowód osobisty lub paszport. W niektórych krajach osoba zainteresowana wypożyczeniem samochodu musi okazać międzynarodowe prawo jazdy, jednak w Polsce wystarczy krajowy dokument.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Poza okazaniem podstawowych dokumentów, wiele wypożyczalni wymaga również od kierowcy ukończenia odpowiedniego wieku. Niektóre firmy odmawiają wydania samochodu osobie, która dopiero co ukończyła 18 lat. Wypożyczalnie zabezpieczają się w ten sposób przed powierzaniem aut osobom niedoświadczonym za kierownicą. Wynajem pojazdu przez młodego kierowcę często wiąże się z dodatkową opłatą lub koniecznością wykupienia rozszerzonego ubezpieczenia. Są także firmy wypożyczające samochody wyłącznie kierowcom, którzy ukończyli 21 lat lub więcej. Kwestie dotyczące wieku kierowców określa regulamin każdej wypożyczalni.

Sposoby zapłaty za usługę wynajmu pojazdów

W zależności od firmy zajmującej się wynajmem pojazdów sposób zapłaty za usługę może się różnić. Najczęściej jednak klienci zainteresowani wypożyczeniem samochodu mają duży wybór, jeśli chodzi o metody płatności. Mogą wybierać pomiędzy gotówką, kartą debetową lub kredytową oraz przelewem na wskazane konto. Za usługę można zapłacić w momencie rezerwacji albo podczas odbioru auta. Szczegółowe informacje na temat sposobów płatności znajdują się w regulaminie konkretnej wypożyczalni.

Czym jest kaucja?

Wynajem samochodu zazwyczaj wiąże się z koniecznością uiszczenia kaucji, czyli określonej w umowie sumy pieniędzy, która jest formą asekuracji dla wypożyczalni w przypadku niewywiązania się z warunków umowy przez najemcę. W zależności od treści umowy, kaucja może być pobierana w formie gotówki lub blokowana na karcie kredytowej klienta. W kwocie kaucji najczęściej zawarte są koszty wynajmu za określony w umowie okres plus pełen bak paliwa. Niektóre wypożyczalnie rezygnują z pobierania kaucji, jednak nie jest to zjawisko powszechne.  

Z limitem kilometrów czy bez?

Wiele wypożyczalni daje klientowi wybór, jeśli chodzi o wynajem pojazdów z dobowym limitem kilometrów. Limit kilometrów określa, jaki konkretnie dystans osoba wynajmująca auto może przejechać w trakcie 24 godzin. Taki limit może być sporym ograniczeniem, szczególnie dla kierowców wyjeżdżających w długie trasy. Samochody bez limitu kilometrów dają kierowcy większą swobodę. Oferta ta jest korzystna zarówno przy krótko-, jak i średnioterminowym wynajmie samochodów. W tej sytuacji trzeba się jednak liczyć z dodatkowymi kosztami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz