Materiał Partnera

Zasady działania podnośników hydraulicznych

Zasady działania podnośników hydraulicznych

Zasadę działania podnośników hydraulicznych opisują podstawowe prawa fizyki. Urządzenia te, mimo prostej budowy, są nieocenione, kiedy zachodzi potrzeba podniesienia naprawdę ciężkiego sprzętu. Dlatego też ich zastosowanie jest szerokie, można je spotkać w wielu miejscach – i to nie tylko w zakładach przemysłowych. W jaki sposób funkcjonują podnośniki hydrauliczne? Wyjaśniamy.

Podnośniki hydrauliczne – co to takiego?

Konstrukcja podnośników hydraulicznych jest oparta o budowę prasy hydraulicznej. Oznacza to, że jest to urządzenie służące do zwielokrotniania siły nacisku. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu prawa Pascala. Zakłada ono stałość ciśnienia w każdym zamkniętym układzie hydraulicznym.

Podnośniki korzystają z tego zjawiska fizycznego. Dlatego też przy ich pomocy można unosić nawet bardzo ciężkie przedmioty. Za ich podnoszenie jest odpowiedzialna ciecz. Podczas wypychania jej z jednej części podnośnika do drugiej wytwarza się siła, która pozwala unosić duże ciężary.

Podnośniki hydrauliczne można spotkać w zakładach produkcyjnych z różnych branż. Jednak są one niezbędne także w każdym warsztacie samochodowym.

Budowa i zasada działania podnośników hydraulicznych

Podstawowymi elementami budowy podnośników hydraulicznych są dwa cylindry. Muszą one być wyposażone tłoczki. Dodatkowo łączy jej rurka – jest wyjątkowo wytrzymała, odporna na wysokie ciśnienie oraz elastyczna.

Jeden z dwóch cylindrów jest znacznie mniejszy od drugiego. Większy z nich nosi nazwę cylindra roboczego, natomiast drugi to cylinder pompy. Układ złożony z takich elementów jest wypełniony cieczą, która nie zamarza.

Praca układu, na którym opiera się konstrukcja podnośnika hydraulicznego, zaczyna się od wywarcia nacisku na cylinder pompy – wtedy też zaczyna działać prawo Pascala. Mówi ono o tym, że kiedy na ciecz lub gaz, które znajdują się w układzie zamkniętym, działa siła nacisku z zewnątrz, to rozchodzą się one równomiernie we wszystkich kierunkach. Dzięki temu można wytworzyć siły o wiele większe niż przy użyciu pras mechanicznych.

Podczas nacisku na cylinder pompy ciecz jest transportowana do dużego tłoka. Pod wpływem wysokiego ciśnienia cieczy element ten unosi się do góry. Jednak siła nacisku cylindra roboczego jest zwielokrotniona.

„Podnośniki hydrauliczne odniosły sukces dzięki swojej prostej budowie. Gwarantuje ona bezawaryjność działania tego typu urządzeń oraz ich łatwą konserwację” – mówi specjalista z firmy TOR INDUSTRIES.

Na uwagę zasługuje także fakt, że ich eksploatacja nie pochłania dużych kosztów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz