Materiał Partnera

Zasady działania oczyszczalni biologicznych

Zasady działania oczyszczalni biologicznych

Troska o środowisko naturalne jest tematem, którym w ostatnich latach interesuje się coraz większa część społeczeństwa. Jedną ze związanych z tym kwestii są oczyszczalnie biologiczne. Jest to nowoczesne rozwiązanie, które stosowane bywa coraz częściej. Jak dokładnie działają oczyszczalnie biologiczne? Dlaczego cieszą się one taką popularnością wśród propagatorów ekologicznych rozwiązań?

Jak działa biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków uważane są za znacznie bardziej efektywne od tradycyjnych rozwiązań. Dlaczego? Wpływają one na możliwość filtrowania nieczystości w obrębie urządzenia. Dzięki temu nie ma potrzeby budowania specjalnego systemu oczyszczającego lub niewygodnego w eksploatacji szamba. Co za tym idzie, otrzymana w ten sposób woda może być wykorzystana do innych celów, np. do podlewania ogrodu. Coraz częściej na rynku spotykane są oczyszczalnie z systemem hybrydowym, gdzie wykorzystywane są dwie fazy w zakresie oczyszczania ścieków. To przekłada się bezpośrednio na wysoką skuteczność, którą najbardziej doceniają użytkownicy.

Cały proces oczyszczania oparty jest na przepływie ścieków pomiędzy różnymi częściami urządzenia, gdzie kolejno po sobie następują etapy oczyszczania. Ostatecznie uzyskana w ten sposób woda może być wykorzystana w dowolny sposób, a także odprowadzona do zbiornika wodnego czy rzeki. Jest to jedna z najważniejszych korzyści tego rozwiązania.

Jak zbudowana jest biologiczna oczyszczalnia ścieków?

Wbrew pozorom, konstrukcja biologicznych oczyszczalni ścieków wcale nie jest skomplikowana. Składa się z pięciu podstawowych części, wśród których znajdują się:

  • osadnik wstępny,
  • komora separacyjna,
  • reaktor biologiczny,
  • komora, w które następuje klarowanie,
  • osadnik wtórny.

Czy warto zainwestować w biologiczną oczyszczalnię ścieków?

Jak podkreśla specjalista z firmy BIO-TEK: Koszt zaprojektowania oraz zbudowania biologicznej oczyszczalni ścieków niestety wciąż nie należy do najniższych i nie każdy może sobie pozwolić na jego poniesienie. Ostateczna cena uzależniona jest przede wszystkim od wielkości oczyszczalni, a to możliwa jest do dopasowania według indywidualnych kryteriów – dodaje. W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem warto skontaktować się z przedstawicielami firmy, która zajmuje się realizacją tego typu projektów. Bardzo ważne jest, aby wybierać tych usługodawców, którzy mają już doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego typu realizacji. Należy także zwrócić uwagę na opinie wcześniejszych klientów. Skoro biologiczne oczyszczalnie ścieków są inwestycją na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, to warto ich wykonanie powierzyć takim specjalistom, którzy faktycznie będą wiedzieli, w jaki sposób powinny być wykonane. Informacji na ten temat można szukać w sieci, np. na tematycznych forach dyskusyjnych, gdzie inwestorzy dzielą się swoimi doświadczeniami oraz sprawdzonymi kontaktami.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz