Artykuł sponsorowany

Zasady działania oczyszczalni biologiczno-chemicznych

Zasady działania oczyszczalni biologiczno-chemicznych

Szambo, przydomowa oczyszczalnia ekologiczna, biologiczna, a może biologiczno-ekologiczna? Możliwości odprowadzenia ścieków bytowych z domu na działce bez przyłącza do gminnej sieci kanalizacyjnej jest kilka, jednak wybór nie zawsze jest dowolny. Jeśli chcesz zbudować przydomową oczyszczalnię na działce, położonej w terenie aglomeracji zamieszkiwanej przez ponad 100 tysięcy mieszkańców, będzie to oczyszczalnia biologiczno-chemiczna.


Czym jest oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

Ograniczenia w kwestii doboru typu oczyszczalni ścieków dla mieszkańców dużych aglomeracji wynikają z rozporządzenia Ministra Środowiska i służą ochronie wód gruntowych przed zanieczyszczeniami fosforanami. Stosowanie biologiczno-chemicznych oczyszczalni ścieków pozwala usunąć z zanieczyszczeń bytowych ponad 95% związków fosforanów, stąd właśnie możliwość wykorzystania ich na terenach o dużej gęstości zaludnienia.

Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna jest udoskonaloną wersją oczyszczalni biologicznej: oba rozwiązania są zbliżone budową, a różnica w działaniu polega na wprowadzeniu dodatkowego czynnika, odpowiadającego za neutralizację potencjalnie szkodliwych substancji – wyjaśnia ekspert z przedsiębiorstwa Bio Eden. W oczyszczalniach tego typu tlenowe i beztlenowe procesy oczyszczania ścieków uzupełnione są o reakcję chemiczną, w której efekcie wytrąca się fosfor, usuwany później ze zbiornika wraz z osadami biologicznymi.


Jak działa oczyszczalnia biologiczno-chemiczna?

Pierwszy etap oczyszczania ścieków w urządzeniu biologiczno-chemicznym odbywa się identycznie jak w przypadku oczyszczalni biologicznych. Nieczystości w komorze oczyszczania beztlenowego przechodzą proces denitryfikacji, co skutkuje oddzieleniem od wody tłuszczów i ciał stałych. Stąd wstępnie oczyszczona woda trafia do komory nitryfikacji, gdzie znajduje się złoże aktywne. Do komory napowietrzania w oczyszczalni biologiczno-chemicznej stale dostarczany jest tlen (niezbędny w procesach tlenowego rozkładania zanieczyszczeń) oraz preparat chemiczny — siarczan żelaza, dzięki któremu możliwe jest wytrącenie z oczyszczanej cieczy związków fosforanów. Wytrącone z wody fosforany wracają do komory wstępnego oczyszczania wraz z pozostałymi osadami, natomiast oczyszczona woda trafia do komory osadu wtórnego, skąd może być odprowadzona do systemu drenażowego, rowów melioracyjnych lub cieków wodnych.

Jak widać, innowacyjność oczyszczalni biologiczno-chemicznej polega na uzupełnieniu procesu elementem oczyszczania chemicznego. Wprowadzenie takiej modyfikacji okazuje się proste. Wysokoaktywny siarczan żelaza (preparat PIX-112) jest stopniowo, automatycznie uwalniany do komory napowietrzania za pomocą specjalnego dozownika. Aby proces był w pełni bezpieczny, siarczan żelaza dawkowany jest powoli – do komory uwalnia się zaledwie jedną kroplę co kilka minut. Sama obsługa oczyszczalni biologiczno-chemicznej nie jest skomplikowana. Tak jak w przypadku oczyszczalni biologicznej, co 2 tygodnie należy uzupełniać bakterie w instalacji (przez aplikację preparatu bakteryjnego do muszli sedesowej). Pojemnik z preparatem chemicznym trzeba uzupełniać w miarę potrzeb, zwykle nie częściej niż raz na 1,5 miesiąca. Usuwanie osadów z fosforem odbywa się co 9 miesięcy.   

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz