Artykuł sponsorowany

Zasady działania młotów hydraulicznych

Zasady działania młotów hydraulicznych

Młoty hydrauliczne najczęściej są stosowane jako dodatkowe wyposażenie koparek lub innych maszyn samojezdnych, jak ładowarki hydrauliczne. Niektóre mogą być także używane w wersji stacjonarnej, montowane na wysięgnikach. Młoty hydrauliczne są wykorzystywane w budownictwie lądowym i wodnym, w hutnictwie, kopalniach odkrywkowych i wielu innych gałęziach przemysłu. Jak działają młoty hydrauliczne?

Działanie młota hydraulicznego zamocowanego do maszyny roboczej

Młoty hydrauliczne różnych producentów nie są oczywiście takie same, jednak zawsze mają podobną konstrukcję i zasady działania. Młot hydrauliczny jest zamocowany do maszyny roboczej poprzez płytę mocującą. Niedaleko mocowania znajduje się przewód zbiornika, blisko którego ulokowany jest zawór, który umożliwia dostosowanie parametrów roboczych młota. Na jednej ze ścian bocznych młota hydraulicznego zamocowany jest przewód ciśnieniowy. Zasada działania młota hydraulicznego nie jest skomplikowana. Przewód ciśnieniowy dostarcza olej pod odpowiednim ciśnieniem z maszyny roboczej (na przykład koparki) do młota hydraulicznego. Przewód ciśnieniowy zbiornika hydraulicznego zapewnia powrót oleju do  maszyny. Akumulator hydrauliczny, którego istotnym elementem jest bijak, eliminuje niepożądane skoki ciśnienia w układzie młota. Bijak porusza się w cylindrze w górę i w dół – gdy znajduje się w dolnym położeniu, uderza w narzędzie robocze, czyli element, który rozdrabnia materiał.

Jak prawidłowo pracować z młotem hydraulicznym?

Instrukcje młotów hydraulicznych wyraźnie wskazują, jak prawidłowo pracować z młotem hydraulicznym oraz jakie wykorzystanie narzędzia jest niedopuszczalne. Jak mówi nam przedstawiciel firmy ZAMA z Poznania, młot zawsze powinien być ustawiony tak, by narzędzie robocze uderzało w materiał pod odpowiednim kątem, najlepiej 90 st. W czasie pracy młot można delikatnie przechylać, jednak zwykle nie należy przekraczać kąta o 5 st. Młot nie powinien być przesuwany zbyt szybko, ponieważ zbyt duży posuw sprawia, że praca jest mniej efektywna. Zawsze należy starać się rozpoczynać prace od krawędzi kruszonego materiału i posuwać młot do środka elementu, nie odwrotnie. Młot hydrauliczny nie może być używany jako łom, ponieważ urządzenie może się złamać, a nawet uszkodzić ramię maszyny roboczej. Młota nie należy też używać jako haka do transportowania przedmiotów, czy do przesuwania różnego rodzaju obiektów, bo to również może doprowadzić do jego uszkodzenia. To ogólne zasady pracy z młotem hydraulicznym – przed jej rozpoczęciem zawsze należy zapoznać się z instrukcją producenta, sprawdzić, jak prawidłowo zamocować urządzenie na maszynie roboczej, jak przygotować je przed pierwszym uruchomieniem, jak je czyścić i właściwie smarować.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz