Artykuł sponsorowany

Zasady działania kabiny malarskiej

Zasady działania kabiny malarskiej

Malowanie proszkowe jest jedną z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych metod wykańczania produktów. Za jego pomocą można nie tylko zdobić, ale i zabezpieczać elementy maszyn, mebli, samochodów, ogrodzeń, konstrukcji czy wyposażenia wnętrz. Aby proces malowania był efektywny i bezpieczny, przeprowadza się go w specjalnej kabinie. Dowiedź się, jak działa takie urządzenie.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe jest procesem pokrywania barwnikiem materiału, z tym że barwnik ten ma nie ma postaci płynnej, lecz przyjmuje formę proszku. Tworzenie spójnego połączenia pomiędzy barwnikiem a powierzchnią jest efektem wykorzystania właściwości przewodzących podłoża. Podczas natryskiwania elektrokinetycznego czy elektrostatycznego w kabinie malarskiej naładowane cząsteczki wzajemnie przyciągają się i utrzymują blisko siebie. Ze względu na wzajemne relacje pomiędzy nimi proszek barwnika jest nanoszony równą warstwą, o jednakowej grubości. Ostatnim etapem procesu jest utrwalenie barwnika w specjalnym piecu, w którym temperatura wynosi od 140 do 200 stopni Celsjusza. Malowanie tą metodą ma liczne zalety. Przede wszystkim jest bardzo trwałe i odporne na rysowanie czy odchodzenie farby od podłoża. Zewnętrzna warstwa wytrzymuje też kontakt ze środkami chemicznymi i wodą. Dodatkowo chroni materiał przed korozją. Może być wykonywana na stali, mosiądzu, aluminium i żeliwie, co znacznie rozszerza zakres wykorzystania tej metody.

Kabina do malowania proszkowego i ciekłego

Zarówno malowanie proszkowe, jak i ciekłe polega na natryskiwaniu barwnika za pomocą specjalnych dysz lub pistoletów. Podczas tej czynności farba unosi się w całej przestrzeni malowania. Oznacza to nie tylko zanieczyszczenie powietrza i otoczenia, ale też stwarza ryzyko wdychania pyłu chemicznego przez osoby, które znajdują się w bezpośrednim otoczeniu. Aby usprawnić przebieg tego procesu i zapewnić większe bezpieczeństwo, do malowania stosuje się specjalne kabiny lakiernicze. Są one dostępne w wersji zautomatyzowanej, w której wszystkie czynności są wykonywane bez udziału pracownika. Takie modele oferuje między innymi firma Zugil Projekt – specjalista od projektowania i wykonywania linii malarskich oraz galwanizerni. Na rynku są też dostępne kabiny do malowania ręcznego, w których natrysk barwnika jest realizowany za pomocą pistoletu. Takie rozwiązania poleca się amatorom i małym warsztatom.

Zasada działania kabiny malarskiej

Malowanie proszkowe lub ciekłe w kabinie przebiega w dwóch etapach. Pierwszym jest nanoszenie barwnika na powierzchnię za pomocą specjalnych dysz. Proces wymaga zastosowania bardzo skutecznego systemu wentylacji. Do tego celu wykorzystuje się specjalny wentylator nadmuchowy, który pobiera czyste i wtłacza je do wnętrza kabiny. Dzięki wymiennikowi ciepła zostaje ono ogrzane, a następnie przechodzi przez filtry, zbierając po drodze wszelkie zanieczyszczenia i lotne cząsteczki. Wraz z powietrzem są one wyrzucane na zewnątrz, najczęściej przez specjalne kratki.

Drugi etap malowania to suszenie lub wygrzewanie. Kabiny w liniach malarskich zazwyczaj są połączone ze specjalnymi piecami lub suszarniami, w których następuje utrwalenie farby. W przypadku małych kabin do malowania ręcznego jest konieczne fizyczne przeniesienie elementu.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz