Artykuł sponsorowany

Zasady działania automatów do piaskowania

Zasady działania automatów do piaskowania

Urządzenie do piaskowania, potocznie zwane piaskarką, to maszyna o szerokim zastosowaniu. Korzystają z niej przedstawiciele branży produkcyjnej, elektronicznej, spożywczej itd. Mechanizm jej działania nie jest zbyt skomplikowany, a efekt, jaki można uzyskać, jest zauważalny. Czym cechują się automaty do piaskowania i w jaki sposób działają? Odpowiada nasz ekspert.

Piaskarka, czyli co?

Piaskarka jest zaliczana do grupy urządzeń z zakresu obróbki strumieniowo-ściernej.  Wykorzystuje się ją na przykład w celu oczyszczania maszyn i ich poszczególnych części. Zazwyczaj ten proces wdraża się tuż przed etapem regeneracji poszczególnych elementów maszyn. Automaty do piaskowania pozbywają się z powierzchni resztek odczynników chemicznych oraz pozostałych zanieczyszczeń.

Nie jest to jednak jedyny sposób stosowania piaskarek. Takie maszyny stosuje się także do zdobienia i matowienia różnych materiałów dekoracyjnych, takich jak szkło, ceramika, drewno oraz metal. Ta technika zdobnicza znana jest już od końca XIX wieku.

Metody piaskowania

Wyróżnia się kilka najpopularniejszych metod piaskowania. Są to:

  • piaskowanie pyłowe,
  • piaskowanie bezpyłowe,
  • piaskowanie kabinowe.

Pierwsza z wymienionych technik opiera się na działaniu specjalistycznych pistoletów ciśnieniowych lub inżektorowych, które podłącza się do zasobnika ścierniwa o pojemności do kilkuset litrów. Zmieszane z powietrzem ścierniwo jest dostarczane pod odpowiednim ciśnieniem do dyszy pistoletu. Praca odbywa się na zewnątrz lub w pomieszczeniach z odciągami pyłów. Wymagana jest także specjalna odzież ochronna i akcesoria (np. słuchawki wygłuszające hałas).

Piaskowanie bezpyłowe odbywa się natomiast w piaskarkach kabinowych z zamkniętym obiegiem ścierniwa. Strumień ścierniwa, wraz z pyłem, wydostaje się z dyszy, a następnie jest odsysany przez odciąg. Piaskarki bezpyłowe znacznie podnoszą komfort i bezpieczeństwo pracy.

Ostatni opisywany proces piaskowania odbywa się w całości wewnątrz kabiny. Głowicę do piaskowania zabezpiecza się uszczelką szczotkową. Dzięki temu pył i ścierniwo nie wydostają się na zewnątrz podczas piaskowania. Wziernik kabiny umożliwia natomiast sprawowanie kontroli nad procesem. Piaskarki tego typu są tanie w eksploatacji i zużywają stosunkowo mało sprężonego powietrza.

Gdzie piaskować produkty i maszyny?

Usługi piaskowania oferowane są przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w profesjonalnej obróbce strumieniowo-ściernej. Dobrym przykładem jest firma Grupa MDK.

Doświadczeni specjaliści są w stanie zaproponować konkretną metodę piaskowania i opracować poszczególne działania pod kątem maksymalnej efektywności. Dzięki temu fachowcy spełniają indywidualne potrzeby osób reprezentujących różne branże. Oczywiście istnieje możliwość dodatkowego wykonania usług pokrewnych, na przykład takich jak sodowanie, śrutowanie lub szkiełkowanie. W razie wątpliwości zapytaj specjalistów o charakterystykę konkretnego procesu technologicznego.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz