Artykuł sponsorowany

Zasady BHP przy obsłudze wózków widłowych

Zasady BHP przy obsłudze wózków widłowych

Trudno wyobrazić sobie współczesną przestrzeń magazynową bez wózków widłowych. Eksploatacja tych pojazdów wiąże się jednak z pewnymi niebezpieczeństwami – w wyniku nieuwagi i nieprzestrzegania przepisów zdarzają się chociażby kolizje z innymi urządzeniami i elementami wyposażenia magazynu czy potrącenia osób postronnych. Z tego względu praca z wykorzystaniem wózków widłowych musi być wykonywania przy zachowaniu zasad BHP.

Kto może obsługiwać wózek widłowy?

Do pracy z wykorzystaniem wózków widłowych może być dopuszczony pracownik pełnoletni, który posiada ważne uprawnienia do obsługi tych pojazdów oraz aktualne badania lekarskie poświadczające dobry stan zdrowia i brak jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych do prowadzenia wózka. Powinien także zostać przeszkolony i zapoznać się z instrukcją BHP przy obsłudze wózka widłowego oraz instrukcją użytkowania i konserwacji wózka. Przystępując do pracy, operator powinien być wypoczęty i trzeźwy oraz być ubrany w odzież roboczą i kask ochronny.

Podstawowe czynności przed rozpoczęciem pracy z wykorzystaniem wózka widłowego

Każdego dnia przed rozpoczęciem pracy operator wózka widłowego musi sprawdzić stan techniczny pojazdu. Kontrola wózka widłowego powinna obejmować przede wszystkim sprawdzenie układu kierowniczego i hamulcowego pojazdu, jak również działania mechanizmu podnoszenia i innego osprzętu, przyrządów pomiarowych i kontrolnych oraz sygnalizacji i oświetlenia – tłumaczy pracownik sklepu Inicjatywy Północno-Zachodniej, który zajmuje się sprzedażą wózków widłowych. Po zakończeniu sprawdzania stanu technicznego pracownik powinien odnotować ten fakt w książce eksploatacyjnej wózka. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek powinny być one zgłoszone przełożonemu – dodaje ekspert.

Prawidłowa eksploatacja wózka widłowego

Przed uruchomieniem pojazdu pracownik powinien upewnić się, że nie zagraża to bezpieczeństwu jazdy. Podczas poruszania się wózkiem należy przestrzegać ogólnych przepisów ruchu drogowego i przepisów zakładowych: zachowywać bezpieczną odległość od pojazdu jadącego z przodu, utrzymywać odpowiednią prędkość, dostosowaną do warunków drogowych i atmosferycznych, a podczas postoju pamiętać o zaciągnięciu hamulca i wyjęciu kluczyków ze stacyjki.

Przed każdym podniesieniem i przemieszczeniem ładunku pracownik powinien zastanowić się, czy jest to w pełni bezpieczne. Ciężar transportowanego ładunku powinien być dostosowany do dopuszczalnej nośności oraz prawidłowo rozłożony na widłach do wózka widłowego. Wszystkie operacje ładunkiem muszą być każdorazowo poprzedzane sygnałem dźwiękowym. Należy także upewnić się, że przy podnoszeniu lub opuszczaniu ładunku w pobliżu wózka nie znajdują się osoby postronne.

Podstawowe czynności po zakończeniu pracy z wykorzystaniem wózka widłowego

Po zakończeniu pracy operator wózka widłowego powinien oczyścić pojazd, a następnie odstawić go w wyznaczone miejsce. Jeśli jest to wózek o napędzie elektrycznym, należy przygotować pojazd do ładowania akumulatorów. Wszystkie czynności konserwacyjne należy wykonywać przy zatrzymanym wózku oraz odłączonym gnieździe baterii akumulatorów. Jakiekolwiek uwagi powinny zostać wpisane do książki eksploatacji wózka widłowego.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz