Artykuł sponsorowany

Zasady bezpiecznej obsługi wózków widłowych

Zasady bezpiecznej obsługi wózków widłowych

Wózki widłowe to urządzenia, które w ogromnej mierze usprawniają, przyspieszają oraz ułatwiają codzienną pracę na halach produkcyjnych, w magazynach, centrach logistycznych czy innych obiektach przemysłowych. Jednak operatorzy takich sprzętów powinni być odpowiednio przygotowani do ich użytkowania. Jakie są więc zasady bezpiecznej obsługi wózków widłowych? Odpowiadamy na to pytanie w poniższym artykule.

Jak bezpiecznie obsługiwać wózki widłowe?

W wielu branżach przemysłu wózki widłowe stają się coraz częstszym wyposażeniem hal czy magazynów. Na rynku można obecnie znaleźć szeroką ofertę sprzedaży oraz wynajmu takich pojazdów. Jedną z wiodących firm w tym zakresie jest Serwitech Leszno, w której pracownicy służą profesjonalnym doradztwem z zakresu poprawnego użytkowania wózków widłowych. W celu zachowania bezpieczeństwa podczas obsługi wózków widłowych należy m.in.:

  • przestrzegać zasad ruchu w danej przestrzeni i poruszać się po wyznaczonych trasach,
  • przestrzegać ustalonych prędkości dostosowanych do warunków,
  • nie przewozić cięższych ładunków niż dopuszczalne obciążenie pojazdu,
  • składować ładunki zgodnie z obowiązującymi zasadami,
  • odpowiednio zabezpieczać przewożone ładunki.

Co więcej, w celu zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa w zakresie obsługi wózków widłowych, każdy operator tego pojazdu powinien być odpowiednio przeszkolony i przygotowany do swojej pracy. Pracownicy powinni zwracać uwagę na otoczenie i upewniać się, że nie zagrażają bezpieczeństwu jazdy, szczególnie przewożąc ładunki zasłaniające lub ograniczające ich pole widzenia.

Kontrola stanu technicznego wózków widłowych

Kolejnym z obowiązków operatora, który zalicza się do bardzo ważnych zasad obsługi wózków widłowych, jest codzienna kontrola stanu technicznego wózka widłowego. Czynność ta ma na celu wykrycie ewentualnych usterek, wymianę części zamiennych wózków widłowych oraz naprawę uszkodzonych elementów. Uszkodzony wózek w żadnym wypadku nie powinien być eksploatowany.

Regularne serwisy oraz szybkie lokalizowanie powstałych awarii może nie tylko obniżyć koszty remontów czy napraw, ale także wydłużyć żywotność sprzętu oraz zapewnić bezpieczeństwo pracownikom. Niewłaściwie funkcjonująca maszyna, niesprawny silnik, uszkodzone hamulce, pęknięte widły czy inny element może przyczynić się bowiem do zagrożenia zdrowia lub nawet życia osób przebywających na terenie zakładu. Może to także skutkować niepożądanymi opóźnieniami prac.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz