Materiał Partnera

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego i musi wywiązywać się z pewnych obowiązków. Niestety, często o tym zapominamy i korzystamy z roweru w sposób, który powoduje zagrożenie dla nas samych oraz innych uczestników ruchu. W szczególności problemem na polskich drogach są poruszające się na rowerach dzieci oraz młodzież, bo często młode pokolenie nie zna obowiązujących przepisów.

Karta rowerowa jest obowiązkowa do ukończenia 18. roku życia!

Nie można stać się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu bez znajomości przepisów. W przypadku dzieci oraz młodzieży obowiązkiem jest posiadanie karty rowerowej, jednak obecnie niewielu rodziców o tym pamięta.

- Zasady poruszania się na rowerze w ruchu drogowym powinny być obowiązkowym elementem edukacji szkolnej, jednak nie wystarczy jedynie teoria, ale konieczna jest także praktyka. Z tego względu warto korzystać z pomocy dydaktycznych i edukacyjnych, które pomagają dziecku zapamiętać przepisy ruchu drogowego oraz wcielić je w życie podczas jazdy na rowerze także poza wyznaczonymi ścieżkami rowerowymi – wyjaśnia ekspert z firmy EUROBLASK z Andrychowa.

W utrwaleniu teorii np. podczas zdawania na kartę rowerową wyjątkowo pomocne okazuje się mobilne miasteczko ruchu drogowego, dzięki któremu dziecko może poczuć się, jak na prawdziwej drodze. Warto podkreślić, że zarówno dzieci, jak i dorośli często poruszają się na rowerach poza ścieżkami rowerowymi, bo np. nie w każdym mieście można z nich korzystać, więc praktyka okazuje się kluczowa w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego zrozumienia przepisów przez młodych rowerzystów.

Dzieci i młodzież na rowerach – co na to przepisy?

Zgodnie z przepisami dziecko, które nie ukończyło jeszcze 10. roku życia, może być traktowane tylko jako pieszy bez względu na to, czy porusza się na rowerze, hulajnodze lub rolkach. Mimo wszystko powinno ono przestrzegać przepisów obowiązujących względem rowerzystów i znać zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze. Każde dziecko, które ukończyło 10. rok życia, staje się uczestnikiem ruchu drogowego, który ma zarówno pewne prawa, jak i obowiązki, a nieprzestrzeganie przepisów dotyczących rowerzystów skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi oraz zdrowotnymi. Warto pamiętać, że brak wiedzy teoretycznej i praktyki w poruszaniu się po ścieżkach rowerowych oraz drogach publicznych to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia każdego rowerzysty - trzeba mieć tego świadomość i jak najwcześniej rozpocząć edukację w kierunku prawidłowego poruszania się w ruchu drogowym.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz