Artykuł sponsorowany

Zasady bezpiecznego wykonywania prac na wysokości

Zasady bezpiecznego wykonywania prac na wysokości

Co trzeci wypadek śmiertelny jest efektem nieprzestrzegania zasad BHP podczas prac na wysokości. Tego typu praca jest uznawana za szczególnie niebezpieczną – w związku z czym tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpiecznego jej wykonywania. Za bezpieczeństwo na budowie odpowiada kierownik budowy – i to do niego należy obowiązek zapewnienia bezpiecznej pracy.

Praca na wysokości, ze względu na to, iż jest uznawana za szczególnie niebezpieczną, podlega konkretnym zasadom organizacyjnym. Należą do nich między innymi nadzór, zapewnienie odpowiednich środków ochronnych oraz instruktaż dotyczący przeprowadzenia prac. Innymi czynnikami, które wpływają na bezpieczeństwo wykonywania prac, są również stan techniczny urządzeń czy po prostu zdrowy rozsądek.

Zbiorowe i indywidualne środki ochrony

Najważniejszą zasadą podczas wykonywania prac na wysokościach jest zapewnienie zbiorowych środków ochrony.

Na powierzchniach wzniesionych powyżej 1 metra, na których mogą znajdować się pracownicy muszą znajdować się bariery ochronne – mówi specjalista z PHU RAF-POL, zajmującej się sprzedażą oraz wynajmem podnośników ruchomych – Balustrady muszą znajdować się na wysokości 1,1 metra. Niezbędne jest również zamontowanie krawężników na wysokość 0,15 metra, a pomiędzy balustradą a krawężnikiem dodatkowego zabezpieczenia uniemożliwiającego wypadnięcie.


Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być siatki bezpieczeństwa. W przypadku, kiedy ze względu na rodzaj wykonywanych prac nie ma możliwości zamontowania balustrady lub gdy w ramach ochrony zbiorowej stosuje się wyłącznie siatki, konieczne jest wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej – na przykład uprzęże i liny. Należy również wskazać pracownikom bezpieczne miejsce kotwienia. Jest to szczególnie istotne w przypadku korzystania z podestów ruchomych.

Bezpieczna praca na ruchomych podestach roboczych

Bardzo często do wykonywania prac na wysokościach niezbędne są rusztowania lub ruchome podesty robocze. W przypadku podnośników powierzchnia robocza musi być wystarczająca dla osób wykonujących pracę, narzędzi oraz innych materiałów, które mogą być niezbędne do wykonania robót.

Konstrukcja powinna być stabilna i dostosowana do przenoszenia obciążeń – dodaje specjalista – Oczywiście musi być wyposażona w bariery ochronne. Pracownicy muszą zostać wyposażeni w środki ochrony indywidualnej oraz poinstruowani o sposobie ich bezpiecznego użytkowania, a także kotwienia.


Istotne jest również sprawdzanie stanu technicznego – nie jest konieczne przed każdym rozpoczęciem prac, jednak ze względu na bezpieczeństwo warto przeprowadzić kontrolę przynajmniej raz w miesiącu, po dłuższych przestojach, a także w przypadku wystąpienia silnych opadów atmosferycznych lub wiatru.

Wyznaczenie strefy niebezpiecznej

Prace na wysokościach muszą być przeprowadzone w taki sposób, by były bezpieczne również dla osób znajdujących się na dole. Z tego względu konieczne jest wyznaczenie strefy niebezpiecznej. Nie może ona być mniejsza niż 1/10 wysokości budynku, a jednocześnie nie mniejsza niż 6 metrów licząc od płaszczyzny obiektu, na którym przeprowadzane są prace. W przypadku prowadzenia prac nad czynnymi ciągami komunikacyjnymi konieczne jest zabezpieczenie przejść daszkami ochronnymi. Tylko w ten sposób osoby przechodzące pod miejscem wykonywania robót będą zabezpieczone przed przypadkowym spadnięciem na przykład narzędzi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz