Artykuł sponsorowany

Zasady bezpiecznego przechowywania broni palnej

Zasady bezpiecznego przechowywania broni palnej

Chociaż w Polsce dostęp do broni palnej jest znacznie ograniczony, wiele osób korzysta z niej do różnych celów. Pomimo że wymaga to odpowiedniego pozwolenia, nie jest równoznaczne z tym, że właściciel karabinku sportowego czy strzelby myśliwskiej nie popełni błędu i nie doprowadzi do poważnego w skutkach wypadku. Aby się przed nim zabezpieczyć, niezbędne jest odpowiednie przechowywanie broni. Dowiedz się, jak należy robić to właściwie.

 

Posiadanie broni palnej w świetle prawa

 

Mogłoby się wydawać, że pistolet czy karabin to akcesoria niezbędne wyłącznie pracownikom policji, wojska, ochrony czy służb więziennych. W rzeczywistości możliwość korzystania z takich narzędzi jest znacznie szersza, na co wskazuje treść poświęconego im Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Zgodnie z jego treścią z broni palnej można korzystać w celach:

  • sportowych,
  • kolekcjonerskich,
  • łowieckich,
  • szkoleniowych,
  • pamiątkowych,
  • rekonstrukcji historycznych.

 

Pomimo że poszczególne typy broni wykorzystywanych w wymienionych celach różnią się od siebie, wszystkie niosą za sobą potencjalne zagrożenie. Jest ono realne nie tylko dla użytkownika, który niewłaściwie posłuży się sprzętem. Może też być przyczyną wypadku, jeśli pistolet czy karabin trafią w ręce osób trzecich, zostaną przypadkowo przewrócone czy skradzione.

 

Aby uchronić właścicieli broni i osoby postronne przed takimi konsekwencjami rozporządzenie nakłada na tych pierwszych obowiązek przechowywania ich w miejscach, które spełniają wymagania min. klasy S1 według normy PN-EN 14450. Ponadto w strzelnicach i innych obiektach tego typu konstrukcja musi znajdować się w przystosowanym magazynie broni – wyjaśnia pracownik firmy Mikszewicz Mechaniczne Zabezpieczenia Skarbcowo-Bankowe.

 

Jak bezpiecznie przechowywać broń palną?

 

Przechowywanie broni palnej w odpowiednich warunkach jest oczywiste zarówno w przypadku miejsc publicznych, jak i prywatnych domów. Chociaż wielu prywatnych użytkowników bagatelizuje ten problem, twierdząc, że przecież sami dobrze wiedzą, jak schować pistolet czy karabinek łowiecki, aby nikt z domowników nie zrobił sobie krzywdy, sytuacje losowe mogą się sprawić, że będzie inaczej. Wystarczy, że pod nieobecność gospodarza współmałżonek postanowi zrobić generalne porządki w piwnicy lub na strychu.

 

Nie jest też tajemnicą, że broń to atrakcyjny kąsek dla złodziei, którzy całkiem przypadkiem mogą jej użyć podczas włamania. Te i inne sytuacje sprawiają, że odpowiednie przechowywanie broni palnej, zarówno krótkiej, jak i długiej, prawo narzuca każdemu jej właścicielowi. Najlepszym do tego celu miejscem są certyfikowane sejfy na broń. Ich zaletą jest przystosowanie wymiarowe do przechowywania broni długiej, akcesoriów do jej czyszczenia i usprawniania oraz amunicji. Sejfy mają klasę S1 i są dostępne w różnych wariantach, z przeznaczeniem na pojedyncze egzemplarze broni lub na kilka sztuk.

 

Uzupełnieniem wyposażenia, jakie można zamówić w firmie Miksiewicz MZSB, są też specjalne blokady spustu z zamkiem cyfrowym, przeznaczone do konkretnych typów karabinków. Z kolei na strzelnice i stanowiska treningowe są polecane specjalne stanowiska do rozładowywania broni.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz