Artykuł sponsorowany

Zasady bezpieczeństwa przy transporcie paliw płynnych

Zasady bezpieczeństwa przy transporcie paliw płynnych

Bezpieczeństwo transportu paliw płynnych jest bardzo ważne. Podczas przemieszczania towarów niebezpiecznych zawsze istnieje ryzyko rozlania. Podejście do bezpieczeństwa w transporcie oleju napędowego, benzyny czy ropy naftowej koncentruje się nie tylko na umiejętnościach i zachowaniu kierowców, ale także na wielu innych czynnikach. Jakich środków ostrożności należy przestrzegać? Poznaj najważniejsze zasady.

Transport paliw drogą lądową

Paliwa płynne są wysoce łatwopalne i należą do jednych z najniebezpieczniejszych substancji, które można transportować drogą lądową. Podczas transportu towarów niebezpiecznych takich jak benzyna, ropa naftowa, olej napędowy i inne niespożywcze ładunki ciekłe, zawsze istnieje ryzyko toksycznego zanieczyszczenia. W przypadku zmieszania się ze sobą substancji niekompatybilnych istnieje możliwość wystąpienia reakcji chemicznej, która może wytworzyć ciepło wystarczające do wywołania pożaru lub wybuchu i uwolnienia niebezpiecznych gazów.

– Wewnętrzne normy każdej firmy oparte na ADR (europejskiej umowie dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych) jasno określają, jakie powinny być cysterny, aby móc nimi przewozić paliwa. Logistyka transportu paliw płynnych musi skupiać się nie tylko na bezpieczeństwie i ekologicznej równowadze, ale także na praktyce kierowców w tej branży – tłumaczy przedstawiciel z hurtowni paliw płynnych EL-BO PALIWA Sp. z o.o.


Cysterny przewożące paliwa płynne muszą być bardzo wytrzymałe, skonstruowane tak, aby nie doszło do wycieku. Ważne jest także ich wyposażenie w odpowiednie oznaczenia oraz przynajmniej w dwie gaśnice proszkowe. Muszą mieć także ważne badania techniczne i aktualny przegląd.

Doświadczenie kierowcy w transporcie paliw

Regularne szkolenia pracowników w zakresie podnoszenia świadomości na temat towarów niebezpiecznych i pomaganie im w spełnieniu ustawowych wymogów w zakresie transportu takich towarów są niezbędne i stanowią integralną część zasad bezpieczeństwa. Każdy kierowca musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające jego kwalifikacje do kierowania cysterną pełną paliwa. Musi też wiedzieć, czym jest prawidłowe zabezpieczenie ładunku. Dotyczy to zarówno procesu fizycznego zadbania o paliwa płynne podczas transportu, jak i opracowania strategii bezpiecznego opróżniania i oczyszczania zbiornika.

Załadunek powinien odbywać się metodą ciśnieniową – od góry lub od dołu. Nie można doprowadzać do sytuacji, w której na samochodzie pozostają resztki paliwa. Cysterna podczas opróżniania musi być odpowiednio zabezpieczona, do czego służą specjalne oznaczenia, które można zdjąć dopiero po opróżnieniu oraz oczyszczeniu zbiornika. Trzymanie się tych zasad minimalizuje zagrożenie dla bezpieczeństwa i środowiska oraz obniża potencjalne ryzyko katastrofy drogowej i ekologicznej.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz