Materiał Partnera

Zasady bezpieczeństwa przy przewozach autokarowych

Zasady bezpieczeństwa przy przewozach autokarowych

Branża turystyczna w Polsce rozwija się w błyskawicznym tempie, głównie za sprawą coraz większej świadomości społecznej. W związku z tym pojawił się również większy popyt na usługi w zakresie transportu osób. Znaczna część podróżujących przemieszcza się samolotem lub samochodem, jednak sporo osób wybiera autokary, szczególnie podczas grupowych wycieczek. Warto więc wiedzieć, jakie muszą być zachowane zasady bezpieczeństwa przy takich przewozach.

Jakie są zasady bezpieczeństwa przy przewozach autokarowych?

Warto zwrócić uwagę na to, że trzy czynniki wpływają na bezpieczeństwo drogowe. Są nimi pojazd, człowiek i droga. Jak pokazują statystki, najwięcej wypadków powoduje właśnie ten drugi czynnik, a więc błąd ludzki. Nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu, niestosowanie się do najważniejszych znaków drogowych – to jedne z najczęstszych przyczyn nieszczęśliwych zdarzeń na drodze. Może to dotyczyć także przewozów autokarowych, choć sytuacje takie mają miejsce bardzo rzadko, z uwagi na bardzo wysokie standardy bezpieczeństwa obowiązujące w przedsiębiorstwach oferujących transport osób.  Jakie więc zasady je obowiązują?

  1. Sprawność techniczna – autokar powinien cechować się jak najlepszym stanem, co wiąże się z posiadaniem aktualnych badań technicznych. Muszą być one przeprowadzane co pół roku. Poza tym apteczka, koło zapasowe i dwie gaśnice obowiązkowo muszą znajdować się w wyposażeniu każdego pojazdu tego typu. Podróżni powinni przed każdą trasą być poinformowani o tym, gdzie dokładnie są wyjścia ewakuacyjnie i wspomniane wyposażenie.
  2. Dokumenty – kierowca obowiązkowo musi mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty, w tym prawo jazdy kategorii D.
  3. Zakazy – kierowca nie może palić papierosów, pić alkoholu ani spożywać posiłków podczas jazdy. To samo dotyczy rozmów przez telefon – są one bezwzględnie zakazane.
  4. Przepisy dotyczące prędkości – autokary również mają swoje ograniczenia. W terenie zabudowanym prędkość powinna wynosić tradycyjnie 50km/h, w godzinach nocnych 60 km/h. Poza zabudowanym obszarem jest to 70 km/h, zaś na drogach szybkiego ruchu zwiększa się ona do 80 km/h. Autokary, które mają wyższe parametry techniczne, mogą rozwinąć prędkość do 100 km/h, jednak najczęściej są w nich zastosowane ograniczniki.

Czas pracy kierowcy a zasady bezpieczeństwa przewozów autokarowych

Bardzo ważny jest też czas pracy kierowcy. Może on wynosić maksymalnie 9 godzin dziennie, a raz w tygodniu pracy – 10. Jak mówi specjalista z Euroserwis, po czteroipółgodzinnym czasie jazdy kierowca ma obowiązek 45-minutowego odpoczynku. Jeśli trasy są znacznie dłuższe, należy zatrudniać dwóch kierowców. W tym przypadku każdej z tych osób należy się odpoczynek dzienny w wymiarze 8 godzin w czasie pierwszych 30 godzin jazdy.

Przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa znacznie ogranicza ryzyko wypadku, a co najważniejsze wpływa na komfort pasażerów i redukuje do minimum zagrożenie ich bezpieczeństwa.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz