Artykuł sponsorowany

Zasadnicze różnice między wentylacją a klimatyzacją

Zasadnicze różnice między wentylacją a klimatyzacją

Zarówno wentylacja jak i klimatyzacja spełniają ważne role w nowoczesnych budynkach i jeśli występują jednocześnie, powinny się niejako dopełniać. Oba systemy instalacyjne posiadają cechy wspólne, dlatego też niektórzy używają tych pojęć zamiennie. Jeśli jednak wgłębimy się w szczegóły, to zrozumiemy, czym się one od siebie różnią. Możesz o tym przeczytać w poniższym artykule.

 

Działanie wentylacji naturalnej

 

Zadaniem wentylacji jest wymiana powietrza, która odbywa się przez ruch wywołany różnicą ciśnień i temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Dzięki temu odprowadzane są nieprzyjemne zapachy oraz nadmiar wilgoci. Na system wentylacji naturalnej składają się najczęściej okna, nawiewniki oraz kanały wentylacyjne, które instaluje się w kuchniach i łazienkach. Bardzo często naturalna wentylacja jest niewystarczająca. Powody mogą być bardzo różne. Skutkami takiego stanu rzeczy są powstające pleśnie i grzyby, które wsiąkają w strukturę ścian i wyniszczają je od środka. 

Pracownik hurtowni wentylacyjnej PEFRA we Wrocławiu mówi: To wszystko wpływa na pogorszenie samopoczucia mieszkańców, które objawia się zmęczeniem, sennością, drażliwością zawrotami głowy czy podrażnieniami błon śluzowych. Takie zjawisko nazywane jest syndromem chorego budynku, ponieważ po wyjściu na zewnątrz objawy szybko ustępują.

 

Obieg powietrza w klimatyzatorach

 

Wentylacja dostarcza powietrze z zewnątrz i podczas tego procesu nie zmienia jego parametrów. Klimatyzacja, podobnie jak wentylacja także wymusza ruch powietrza, lecz ma wpływ na poziom wilgoci i temperaturę. Dzięki temu jest w stanie stworzyć odpowiednie warunki niezależnie od pogody i pory roku. Różnicą jest także to, że klimatyzatory nie pobierają powietrza zewnętrznego, tylko chłodzą powietrze znajdujące się w pomieszczeniu. Dlatego też są one powszechnie stosowane w biurach, urzędach czy sklepach, gdzie latem dają chłód, a gdy jest zimno, mogą dodatkowo ogrzewać. Niektórzy decydują się na nie także w domach mieszkalnych. Działanie klimatyzatora opiera się na wymienniku ciepła. Krążący w układzie czynnik chłodniczy przez klimatyzator przenosi ciepło z pomieszczenia do jednostki umieszczonej na zewnątrz budynku, a następnie powraca schłodzony i tym samym zmniejsza temperaturę wnętrza. Systemy klimatyzujące różnią się pod względem działania, mocy, ilości podłączonych jednostek czy sposobów instalacyjnych. Dzięki filtrom klimatyzator oczyszcza także powietrze z drobnoustrojów.

 

Po co klimatyzacja, skoro jest wentylacja?

 

Każdy nowy budynek musi posiadać system wentylacyjny zgodny z prawem budowlanym, bo w przeciwnym wypadku może nie być dopuszczony do użytku. Wymianę powietrza uzyskuje się dzięki różnicy ciśnień, temperatur, gęstości powietrza w budynku i poza nim, a także przez działanie wiatru. Czyste powietrze przepływa przez nieszczelności okien i drzwi, przez ich otwieranie i przez nawiewniki. Natomiast zużyte powietrze ulatnia się przez kratki i kanały wentylacyjne. Działanie wentylacji naturalnej zależne jest więc od różnych czynników i zmienia się wraz z warunkami panującymi na zewnątrz. Na wydajność wpływ ma także budowa i wielkość domu, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń i ilość przebywających w nich osób. Natomiast instalacja klimatyzatorów nie jest wymagana i zależy tylko od naszych potrzeb. Pozostaje jednak częstym wyborem, ponieważ nowe okna i drzwi są bardzo szczelne, przez co wnętrze szybko się nagrzewa i do tego nabiera wilgoci.

 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz