Artykuł sponsorowany

Zarządzanie nieruchomościami

Zarządzanie nieruchomościami

Kto odpowiada za naprawy czy prace techniczne, konserwacyjne na terenie nieruchomości? Osobą, która w profesjonalny sposób zarządza nieruchomością, czy to biurową, czy to mieszkalną, jest zarządca nieruchomości. Firma, której dana nieruchomość zostanie powierzona, przejmuje nad nią opiekę i sprawuje kompleksową obsługę. Co konkretnie wchodzi w zakres obowiązków zarządcy i czy można mu powierzyć także prywatny dom?

Podstawy prawne zarządzania osiedlem i innego rodzaju nieruchomościami 

Zarządcy nieruchomości działają w oparciu o aktualne przepisy prawa. Wedle obowiązujących przepisów, każda spółdzielnia mieszkaniowa ma posiadać zarządcę lub zarząd – punkt drugi jest obowiązkowy, jeśli w budynku znajduje się więcej niż siedem lokali. W zarządzie mogą znaleźć się wyznaczeni członkowie wspólnoty, ale można również zlecić opiekę nad osiedlem zewnętrznemu przedsiębiorstwu, takiemu jak firma Lokator w Krakowie. W tym przypadku liczy się profesjonalizm firmy oraz doświadczenie w branży – daje to pewność dobrze wykonywanych usług.

Obowiązki zarządcy również są uregulowane prawnie. W skrócie można stwierdzić, że zarządzanie nieruchomościami biurowymi czy osiedlem mieszkalnym to szereg decyzji i działań, które na celu mają utrzymanie powierzonych obiektów w nienaruszonym stanie. Działania te obejmują administrowanie, dopełnianie formalności, a także dbanie, by gospodarka ekonomiczno-finansowa utrzymywana była na odpowiednim poziomie.

Czym konkretnie jest zarządzanie nieruchomościami?

Najprościej można rzec, że zarządzanie nieruchomością polega na sprawowaniu pieczy nad budynkiem oraz przyległym do niego terenem. Zarządca dogląda więc zarówno stanu technicznego nieruchomości, zleca wszelkie niezbędne prace i przeglądy oraz reaguje na to, co się na terenie danego osiedla czy budynku dzieje. Konkretniej, w zakres obowiązków firmy zajmującej się nieruchomością wchodzi:

  • opracowywanie planów remontowych, konserwacja budynków,

  • wybieranie podwykonawców do prac oraz nadzorowanie ich – mieszczą się tu także prace porządkowe, 

  • egzekwowanie naprawy usterek, które wykonuje deweloper,

  • obsługa techniczna budynków,

  • kontakt ze wspólnotą mieszkaniową, przekazywanie jej ustaleń, informacji o planach, wydarzeniach czy wydatkach, 

  • prowadzenie księgowości wspólnot mieszkaniowych,

  • obsługa prawna wspólnot mieszkaniowych, w tym reprezentowanie wspólnoty przed sądami oraz organami egzekucyjnymi, 

  • działania administracyjne.

Odpowiednie zarządzanie nieruchomością wymaga wiele wiedzy, zaangażowania oraz znajomości prawa, dlatego warto powierzać to zadanie profesjonalistom.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz