Zapalenie ślinianek – objawy i leczenie

Zapalenie ślinianek – objawy i leczenie

Ślinianki to niewielkie struktury, które są odpowiedzialne za wydzielanie śliny. Ich zapalenie (ostre, przewlekłe, jedno- lub dwustronne) to bardzo bolesna przypadłość, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jego przyczyną są wirusy, grzyby lub kamica. Dowiedz się, jakie są objawy chorych ślinianek i jak leczyć zapalenie ślinianek u dorosłych i dzieci.

Zapalenie ślinianek – przyczyny

Ślinianki są narządami produkującymi ślinę. Ich zapalenie może mieć tragiczne skutki dla naszego organizmu – ślina jest bowiem odpowiedzialna nie tylko za formowanie kęsa pokarmowego, ale również ma działanie bakteriobójcze i normalizujące pH jamy ustnej.

Wyróżnia się:

  • ślinianki przyuszne
  • ślinianki podżuchwowe
  • ślinianki podjęzykowe

Stany zapalne najczęściej rozwijają się w śliniankach przyusznych, powodując rozwój nagminnego zapalenia przyusznic, czyli świnki.

Przyczyny zapalenia ślinianek mogą być różne. Rozwojowi infekcji sprzyja zły ogólny stan zdrowia pacjenta, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, niedostateczna produkcja śliny, choroby nerek czy cukrzyca. Wirusowe zapalenie ślinianek może być wywołane wirusem grypy, świnką czy konkretnymi mikrobami – gruźlicą czy chorobą kociego pazura. Do bakteryjnego zakażenia ślinianek dochodzi często w przebiegu kamicy ślinianek.

Jakie są objawy chorych ślinianek?

Do głównych objawów ostrego zapalenia ślinianek zaliczamy ból i pieczenie w okolicy ślinianek, obrzęk ślinianek, obrzęk twarzy, szczękościsk, utrudnienia w przyjmowaniu pokarmów, ogólne osłabienie organizmu, gorączka i dreszcze. W przypadku zapalenia przyusznic (świnki) początkowo pojawiają się objawy ogólne, przypominające zwykłe przeziębienie. W trakcie trwania choroby stopniowo pojawia się obrzęk ślinianki przyusznej.

Przewlekłe zapalenie ślinianek – objawy

Przewlekłe zapalenie ślinianek daje mniej objawów i rozwija się powoli, dlatego często jest bagatelizowane przez pacjentów. Do objawów takiego stanu możemy zaliczyć:

  • zastój wydzieliny w przewodach wyprowadzających
  • zmiany anatomiczne w przewodach wyprowadzających

Zapalenie ślinianek – leczenie

Jeśli zapalenie ślinianek wywołane jest infekcją bakteryjną, lekarz zaleci kurację antybiotykową oraz leki ślinopędne. Chory powinien utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej i przyjmować duże ilości płynów. W przypadku rozwoju ropnia konieczne jest leczenie chirurgiczne, które umożliwi swobodny odpływ treści ropnej.

Leczenie świnki, czyli nagminnego zapalenia przyusznic, polega głównie na podawaniu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Aby zmniejszyć obrzęk, można stosować ciepłe okłady. Duże znaczenie ma również nawodnienie pacjenta. Chory powinien odpoczywać i unikać kontaktu z bliskimi, którzy w przeszłości nie przechodzili świnki.

W przypadku zapalenia ślinianek przyusznych, należy zwrócić szczególną uwagę na objawy mogące zwiastować wystąpienie powikłań. Do powikłań świnki zaliczamy między innymi zapalenie jądra i najądrza, zapalenie jajnika, zapalenie trzustki a nawet zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i inne zaburzenia neurologiczne.

Zapalenie ślinianek u dzieci – jak zapobiegać chorobie?

Aby zapobiec zachorowaniu warto podać dziecko szczepionkę. Dla najmłodszych w przychodniach dostępna jest szczepionka chroniąca przed świnką, różyczką i odrą, podawana pierwszy raz około 12 miesiąca życia, a następnie po ukończeniu 10 lat. Szczepionka uchroni dziecko przed ostrym przebiegiem choroby i pomoże zapobiec powikłaniom.

Jeśli jesteś dorosły, a nie przechodziłeś świnki w przeszłości, również możesz się zaszczepić. O zastrzyku powinny pomyśleć szczególnie kobiety w ciąży.

Oceń artykuł (1)
5,0
Komentarze
Dodaj komentarz