Zapalenie oskrzeli – wirusowe czy bakteryjne?

Zapalenie oskrzeli – wirusowe czy bakteryjne?

Często głównym dylematem w przypadków infekcji jest to, jakie jest ich podłoże. Bez wnikliwej analizy specjalisty nie jesteśmy w stanie sami określić, czy przyczyną choroby są bakterie czy wirusy. Podobny problem pojawia się w przypadku zapalenia oskrzeli, które może być zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Dowiedz się, co wywołuje infekcję i jakie mogą być charakterystyczne objawy. Sprawdź, jak leczyć bakteryjne oraz wirusowe zapalenie oskrzeli.

Wirus czy bakteria? Co wywołuje zapalenie oskrzeli?

Zapalenie oskrzeli mogą wywołać zarówno wirusy, jak i bakterie. W obydwu przypadkach niezbędne jest podjęcie właściwego leczenia. Wirusowe zapalenie oskrzeli najczęściej wywołują wirusy grypy, rynowirusy, adenowirusy, a także koronawirusy. Przyczyną infekcji bakteryjnej są z kolei zwykle takie bakterie jak Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae czy Bordetella pertussis. Warto podkreślić, że bakteryjne zapalenie oskrzeli w większości przypadków jest wtórną infekcją zapalenia wirusowego.

Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli wirusowe i bakteryjne?

Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędna jest wizyta w przychodni. Lekarz na podstawie objawów oraz przeprowadzeniu badania fizykalnego określi, z czym ma do czynienia. Najczęściej spotykane objawy wirusowego zapalenia oskrzeli to:

  • Męczący kaszel
  • Świszczący oddech, a także świsty podczas badania fizykalnego
  • Odkrztuszanie wydzieliny – białej lub ropnej (u dzieci mogą nawet pojawić się wymioty)
  • Ból mięśni
  • Gorączka (która jednak nie zawsze się pojawia)

Lekarze przypominają, że w przypadku infekcji wirusowej może dojść do nadkażenia bakteryjnego. Kiedy więc można stwierdzić, że doszło do bakteryjnego zapalenia oskrzeli? Jednym z objawów jest zmiana wyglądu wydzieliny na ropną, a także długo utrzymująca się gorączka – powyżej trzech dni. Dlatego też zgłoszenie się do lekarza od razu po pojawieniu się pierwszych objawów nie zawsze umożliwia postawienie właściwej diagnozy. Jeśli więc objawy utrzymują się bądź zmienia się ich charakter, koniecznie wybierz się ponownie na kontrolę.

Jak leczyć bakteryjne zapalenie oskrzeli?

Gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, niezbędne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Warto pamiętać, że w łagodnym przebiegu, można uniknąć podawania antybiotyków, które niestety są często zbyt pochopnie przepisywane. Dlatego też decyzję o wprowadzeniu antybiotykoterapii należy podjąć po wnikliwej analizie objawów.

Poza antybiotykiem pomocne są leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Podczas gorączki nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu. Równie ważny jest odpoczynek i zadbanie o nawilżenie pomieszczenia. W infekcji bakteryjnej lekarz przepisuje preparaty pomagające wykrztusić zalegającą wydzielinę.

Jak leczyć wirusowe zapalenie oskrzeli?

Jeśli przebieg infekcji wirusowej ma łagodny charakter i nie ma zagrożenia powikłań, wystarczające jest podanie leków dostępnych w każdej aptece bez recepty. Pomocne może być też zastosowanie domowych sposobów na leczenie zapalenia oskrzeli, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W ciągu dnia zalecane jest przyjmowanie preparatów wykrztuśnych, a na noc leków przeciwkaszlowych. Kaszel, mimo że bywa uciążliwy, pozwala pozbyć się zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Kluczowe w czasie infekcji są odpoczynek, uzupełnianie płynów i nawilżanie pomieszczenia. Należy pić wodę oraz ziołowe napary. Warto podkreślić, że pochopne podanie antybiotyku w przypadku infekcji wirusowej jedynie osłabi organizm i może doprowadzić do pojawienia się oporności na antybiotyki. 

Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz