Materiał Partnera

Zalety zakładania inkubatorów przedsiębiorczości

Zalety zakładania inkubatorów przedsiębiorczości

Niektórzy z nas zastanawiają się czasem nad założeniem własnej działalności gospodarczej, jednak zniechęca ich perspektywa wielu zadań i odpowiedzialności, która zaciążyłaby na nich. I dla tych osób jest alternatywne rozwiązanie w postaci inkubatora przedsiębiorczości- instytucji, która umożliwia rozwinięcie własnego biznesu pod jej pieczą. Dowiedz się więcej o inkubatorze przedsiębiorczości i zaletach tego rozwiązania.

Co to jest inkubator przedsiębiorczości?

To instytucja, która oferuje początkującym przedsiębiorcom pomoc w rozwinięciu ich firmy i pozyskaniu klientów, dając przy tym możliwość stworzenia działalności o rozmaitych formach prawnych. Taka instytucja zapewnia przede wszystkim obsługę księgową za niewielką miesięczną opłatą (zwykle wynosi ona 250 zł), a także legalizację działalności poprzez udostępnienie osobowości prawnej (NIP, REGON i wpis do KRS). Ponadto, przedsiębiorca wystawia faktury za swoją pracę w imieniu inkubatora, będąc pod jego finansową kontrolą, bowiem zarobione przez niego pieniądze trafiają na specjalne konto bankowe (tak zwane subkonto), a następnie zostają przelewane przez inkubator po zawarciu umów o dzieło lub umów zleceń.

Niskie koszty za prowadzenie księgowości i dodatkowych usług

Tak, jak już wspomnieliśmy inkubator oferuje obsługę księgową, a niekiedy i dodatkowe usługi takie jak pomoc prawną, doradztwo, darmowe szkolenia czy pomoc w uzyskaniu dofinansowania danej działalności z np. ze środków unijnych. Odpada nam więc w tym przypadku wiele zachodu związanego ze sferą księgową. Nie płacimy wtedy również składek ZUS, podatku dochodowego ani VAT, ponieważ przedsiębiorca nie jest nim z prawnego punktu widzenia, co pozwala mu ciąć w ten sposób koszty. To wszystko za stosunkowo niską opłatę miesięczną (250 zł).

Ochrona adresu prywatnego                        

Przy tym rozwiązaniu nie ma potrzeby wynajmu własnego biura, by chronić prywatność, ponieważ na fakturach widnieją dane wyłącznie inkubatora, a nie nasze. Jest to dobra wiadomość dla osób pracując6ch w domu.

Prowadzenie zróżnicowanej działalności gospodarczej

W ramach inkubatora przedsiębiorczości możliwe jest prowadzenie niemal wszystkich rodzajów działalności gospodarczej (wolni strzelcy, usługodawcy, właściciele sklepów internetowych, taksówkarze- wszyscy oni mogą korzystać z usług inkubatora itp.)

Możliwość dokonywania firmowych zakupów

Aby dokonać zakupu towarów bądź usług ,,na firmę" przedsiębiorca musi podać dane inkubatora jako dane do faktury, a fakturę rozlicza potem z inkubatorem jako kosztową, przez co zostaje obniżony VAT należny. Formalnie jest to własność inkubatora, jednak umowa zawarta pomiędzy przedsiębiorcą a nim powinna przewidywać przeniesienie własności na przedsiębiorcę po zakończeniu współpracy. Warto w tym miejscu wspomnieć również, iż przedsiębiorca ma możliwość przerwania współpracy z inkubatorem w dowolnym momencie bez żadnych finansowych konsekwencji. Jedną z firm, dzięki którym można dołączyć do opcji inkubatora przedsiębiorczości jest firma KD.

Opracowanie:
Zielona Góra, Bohaterów Westerplatte 11 lok. 514B
tel. 517 774 282
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz