Materiał Partnera

Zalety uprawy roślin na ziemi torfowej

Zalety uprawy roślin na ziemi torfowej

Nawet najlepiej prowadzona pielęgnacja roślin nie zda się na wiele, jeśli nie zapewnimy naszym roślinom odpowiednich warunków glebowych. Jeśli podłoże jest odpowiedniej jakości, niekonieczne będzie stosowanie nawozów. Warto w naszym ogrodzie wykorzystać torf, który dzięki świetnej zdolności magazynowania wody, sprawdza się zarówno w glebach lekkich, jak i ciężkich.

Rodzaje torfu

Najlepsze wyniki daje uprawa roślin o wymaganiach zgodnych z lokalnymi warunkami. Jednak w większości przypadków doskonale sprawdzi się mieszanka torfu z podłożem występującym w ogrodzie. Torf to produkt przemian zachodzących w obumarłych szczątkach roślin, przy dużej wilgotności i braku dostępu powietrza. W jego skład wchodzą substancje organiczne oraz mineralne, a także woda.

Jest najmłodszym węglem kopalnym. Wydobywany jest ze złóż przez firmy, takie jak Fachgross, która eksploatuje kopalnię położoną w Jezierzycach Kościelnych. Wyróżnić możemy trzy rodzaje torfu stosowane w ogrodnictwie. Pierwszym jest torf wysoki, kwaśny oraz odkwaszony. W sprzedaży dostępny jest również torf niski, wykorzystywany do poprawy warunków glebowych. Ziemia torfowa to natomiast mieszanka torfu z innymi typami gleby. Często jest ona dedykowana do konkretnych grup roślin.

Zastosowanie torfu

Torf – dzięki zdolności dużego magazynowania wody – znajduje zastosowanie zarówno w glebach lekkich, jak i ciężkich. W podłożach piaszczystych magazynować wodę na potrzeby uprawy roślin, w gliniastych natomiast odpowiada za wchłanianie nadmiaru.

Torfowiska niskie mogą być wykorzystywane jako użytki rolne, jeśli zawierają odpowiednią ilość składników mineralnych, ponieważ w naturalnej postaci torf nie ma wartości odżywczej. Oba rodzaje torfu wykorzystywane mogą być jako nawóz naturalny. Optymalnym rozwiązaniem jest rozrzucenie torfu jesienią w proporcjach od 50 do 100 kg na metr kwadratowy, a następnie wymieszanie go z ziemią. Torf wolno się rozkłada, będzie zatem oddziaływał na glebę przez kilka lat. Świetnie sprawdza się też jako składnik kompostowy: torfowo-gnojówkowego, torfowo-obornikowego oraz torfowo-chwastowego. Masę taką po rozrzuceniu w ogrodzie również należy wymieszać.

Torf ma szerokie zastosowanie jako podłoże do upraw. Połączony z ziemią ogrodową torf kwaśny wykorzystywany jest w przypadku roślin wymagających gleby o kwaśnym odczynie, takich jak hortensja ogrodowa, azalia pontyjska czy różanecznik. Stosowany jest również przy iglakach oraz wrzosach. Natomiast ziemia torfowa z torfem wysokim odkwaszonym używana jest w ogrodzie warzywnym – podnosi on żyzność gleby oraz strukturę, a przy tym zapewnia uregulowany odczyn, jakiego wymagają warzywa.

Opracowanie:
Włoszakowice, Grotnicka 70
tel. 601 575 573
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz