Materiał Partnera

Zalety sztucznej inseminacji bydła

Zalety sztucznej inseminacji bydła

Inseminacja to metoda, którą stosuje się obecnie w przypadku około 80% krajowego pogłowia bydła. Wskaźniki te od lat utrzymują się na niezwykle wysokim poziomie i mają szereg pozytywnych cech dla hodowców, którzy decydują się na skorzystanie z tego procesu w prowadzonych przez siebie gospodarstwach. Jakie są główne atuty tej metody i co świadczy o jej przewadze?

Jak wygląda proces inseminacji?

Metoda ta realizowana jest przez wykwalifikowanych inseminatorów. Jest to całościowy proces, który rozpoczyna się od pobrania nasienia od buhaja, zbadania próbki pod kątem potencjału genetycznego, konfekcjonowania nasienia, jego późniejszego przechowywania oraz finalnego przekazania do tzw. punktów inseminacyjnych. Dopiero ostatnim etapem jest unasiennianie. Jego sukces zależy jednak nie tylko od jakości nasienia, ale także od zdrowia samicy. Ocenia się, że kondycja krów w tym okresie powinna wynosić około 3,5 pkt. w skali BCS.

Eliminacja jednostek chorobowych

Jedną z głównych zalet inseminacji bydła, która ma ogromne znaczenie dla hodowców, jest wyeliminowanie chorób, które pojawiają się w trakcie kontaktu drogą płciową. W tym przypadku chodzi przede wszystkim o chorobę mętwikową bydła oraz o chorobę rzęsistkową, nad którymi dzięki unasiennianiu uzyskano kontrolę.

Dostęp do wysokiej jakości materiału genetycznego

Współcześnie sztuczne unasienianie zwierząt sprawia, że hodowcy mają możliwość dostępu do materiału genetycznego o wysokiej jakości, który uwypukla w populacji potomnej konkretne, pożądane cechy. Często zdarza się także, że można wykorzystać nasienie od samców z odległego zakątka świata, które zostało specjalnie wyselekcjonowane, a przez to ma odpowiednią jakość.

Większa liczba potomstwa

Z czysto hodowlanego punktu widzenia, zdecydowanym atutem jest także uzyskiwanie większej liczby potomstwa, co ma znaczenie ze względu na oszczędność kosztów. Oczywiście wiele zależy od wykonania zabiegu we właściwym czasie. Wagę tego czynnika podkreśla Adam Leśniewicz, prowadzący firmę Bracia Bis, która świadczy usługi weterynaryjne m.in. z zakresu inseminacji bydła. Podkreśla on, że istotna jest także prawidłowa ocena stanu zdrowia samicy oraz poprawnie przeprowadzony etap przygotowawczy, obejmujący m.in. proces właściwego żywienia przed zacieleniem, co leży po stronie hodowcy.

Jak wskazuje powyższy tekst, inseminacja bydła to powszechnie stosowany proces, który znacząco wpłynął na poprawę jakości bydła oraz jego liczebności na świecie. Bez niego niemożliwe byłoby wyeliminowanie wielu chorób, a także osiągnięcie efektu skali w hodowli tych zwierząt.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz